Viognier 2017 suché bílé

320 Kč
Skladem (1 ks)
  • Typ: suché bílé víno
  • Region: IG Lisabon
  • Obsah alkoholu: 13,5 %

 

  • Odrůdy: 100% Viognier
  • Aroma: tóny bílých broskví a květin, sušené ovoce

 

  • Zbytkový cukr: méně než 1 g/l
  • Obsah kyselin: 6 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Vinařství Adega Mae se nachází 40 km od Lisabonu směrem na sever ve městečku Torres Vedras. Jedná se o relativně nové vinařství, které vznikalo od roku 2009. První sklizeň proběhla v roce 2010, tím pádem v letošním roce oslaví jejich hlavní značka vína Dory své 10. narozeniny. Od té doby, ale do sortimentu přidali také zajímavé mezinárodní odrůdy, a jsou tak jedni z mála, kteří tyto odrůdy v Portugalsku pěstují.

My vám nyní představíme původně francouzskou odrůdu - Viognier. Vinice s touto odrůdou se nachází ve velmi těsné blízkosti Atlantiku a táhne se až k pohoří Montejunto-Estrela. Celkově je region díky Atlantiku o něco chladnější, panují tu mírné teploty. Léto je zde také mírné a vane tu permanentně svěží vítr od oceánu. Toto všechno vytváří ideální podmínky pro pěstování bílých hroznů. Všechny hrozny se sbírají ručně, poté následuje odstopkování a jemné lisování. Samotná fermentace pak probíhá v použitých dubových sudech. Výsledné víno zraje 6 měsíců na kalech. Tomuto způsobu zrání se říká batonáž. Díky sedimentu a odumřelým kvasinkách se do vína uvolní víc aromatických látek. Je to velmi oblíbená metoda vyhlášeného vinaře Anselma Mendese, který ve vinařství působí jako konzultant. 

Víno má citrusově žlutou barvu. Ve vůni narazíte na tóny bílých květin a bílých broskví. Ve vůni je velmi elegantní, patrné jsou i tóny sušeného ovoce získané zráním v dubovém sudu. Zajímavá je kombinace chladnějšího klima, díky kterému má víno svěží ovocné tóny a dubového sudu, který naopak dělá víno plnější. Pokud jste milovníky odrůdy Chardonnay, pak rozhodně vyzkoušejte i tuhle odrůdu. Mají totiž podobné charakteristiky obzvlášť pokud obě vína zrají v dubových sudech. V porovnání s Chardonnay má Viognier jemnější kyselinu, je o něco lehčí a má výraznější aroma.

Servírování a skladování

Skladujte v chladu, temnu a v ležaté poloze. Servírujte vychlazené na 10°C. Ideálně víno otevřete 15 minut před podáváním a na tuto dobu opět uzavřete korkem a dejte ještě chladit. I malé množství kyslíku víno krásně rozvoní.

Doporučujeme podávat rybám, mořským plodům, jemnějším sýrům, těstovinám nebo k pizze. 

Ocenění

  • 16,5 b. - časopis Revista do Vinhos 

Odrůda Viognier

Odrůda původně pochází z jižní Francie. Dnes je vysázená na 11 800 hektarech vinic převážně ve Francii, Austrálii a Kalifornii. Je oblíbená hlavně díky svému výraznému aroma. Nejčastěji se jedná o vůni mandarinek, broskví a květů zimolezu. Pokud zraje víno v dubových sudech pak často narazíte na tóny vanilky, koření (muškátový ořech, hřebíček) a je celkově plnější. V chladnější regionech jako je například Lisabon se projevují víc tóny pomerančů, broskví, meruněk nebo mandarinek. Naopak v teplejších regionech narazíte častěji na tóny ananasu nebo manga. 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Lisabon
Odrůdy: Viognier
Aroma: bílé broskve, květiny, sušené ovoce

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Adega Mae je velmi moderní vinařství, jehož první sklizeň hroznů proběhla v roce 2010. My jsme toto vinařství do naší nabídky zařadili na jaře 2016. Zaujala nás předvším základní řada vín s velmi dobrým poměrem ceny a kvality a také velmi široká nabídka jednoodrůdových vín, která nejsou pro Portugalsko tolik typická. Na vinařství Adega Mae byste narazili po necelé hodině jízdy autem z Lisabonu směrem na sever, poblíž města Torres Verdas. Zdejší vinice jsou pod výrazným vlivem Atlantského oceánu. Mísí se tu vliv Atlantiku, kontinentálního a středomořského klimatu. Specifické podmínky dávají prostor pro vznik velmi zajímavých vín. Na produkci ve vinařství dohlíží známý vinař Anselmo Mendes. Spolu s Anselmem tvoří tým mladý nadějný vinař Diogo Lopes.

Pokud vás vinařství zaujalo, můžete se o něm dozvědět víc v článku na našem blogu.

adega-mae