Flor de Linho Azal DOC 2023 suché Vinho Verde

Novinka
Značka: 3 Rostos
220 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: DOC suché Vinho Verde
  • Region: Vinho Verde
  • Obsah alkoholu: 12,5 %

 

  • Odrůdy: 100% Azal
  • Aroma: exotické ovoce, citrusy, zelené jablko

 

  • Zbytkový cukr: 6,7 g/l
  • Obsah kyselin: 6,1 g/l
  • Objem lahve: 750 ml
  • 332490679_975442820497028_552453201437127689_n

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Vinařství 3 Rostos mě zaujalo na veletrhu Prowein na jaře 2023. Nejprve mě zaujaly etikety a následně i chuť a aroma vín. A proto jsem se rozhodla vám jejich vína představit. Název vinařství 3 Rostos znamená v překladu "3 tváře". Těmi jsou vinař a majitel vinařství António Sousa a jeho dvě kolegyně Mónica Bertólo (export manažer) a Nélia Goncalves (asistentka vinaře). Společně se rozhodli začít pracovat na novém projektu vinařství 3 Rostos a myslím, že se jim to perfektně daří. 

Pojďme si představit odrůdu Azal. Je to novinka v našem sortimentu. Není obsažená v žádném námi dováženém cuvée. Ve vinařství 3 Rostos z této odrůdy vyrábí jednoodrůdové víno, čímž vynikne perfektně charakter odrůdy Azal. Nejvíc se této odrůdě daří na severu Portugalska v regionu Minho, kde má také největší zastoupení. Momentálně ale také velmi úspěšně expanduje do regionu Amarante severně od řeky Douro (jižní část regionu Vinho Verde). Zde se také nachází vinice vinařství 3 Rostos. Je to nejoblíbenější odrůda vinaře Antónia Sousy. Má jí rád kvůli intenzivní exotické vůni, vyvážené kyselině a příjemně slanému závěru. Považuje jí za jejich nejlepší odrůdu kvůli tomu, že je velmi unikátní a vzácná. Typické jsou pro tuto odrůdu také vyšší výnosy z hektaru. Odrůdu Azal někteří vinaři připodobňují k odrůdě Riesling

Víno má světlou citrusovou barvu. Ve vůni najdete tóny exotického ovoce a citrusů (limetka, citrony, grapefruit), patrné jsou i jemné tóny zelených jablek. V chuti snadno rozpoznáte zelené citrony a citrusy. Vyniká také velmi příjemnou mineralitou a svěžestí. Na jaře je to velmi svěží mladé víno, později pak získá na eleganci a bude s postupem času krásně harmonické. Má příjemnou mírně slanou dlouhou dochuť. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno podávejte vychlazené na teplotu 8-10°C. U vín ze severu je důležité víno dobře vychladit, aby byly, co nejvíc osvěžující.

Doporučujeme podávat k mořským plodům, třeba mušlím na bílém víně, salátům, rybám, drůbežímu masu nebo k plněným zeleným paprikám. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Vinho Verde
Odrůda: 100% Azal
Aroma: exotické ovoce, citrusy, zelené jablko

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Vinařství 3 Rostos jsem objevila na jaře 2023 na veletrhu Prowein v Dusseldorfu. Zaujaly mě jejich etikety, a tak jsem ze zvědavosti vína ochutnala. A musím říct, že jsem byla opravdu překvapená. Všechna vína byla skvělá. A proto jsme se rozhodli představit vám jejich řadu vín Flor de Linho. Název vinařství v překladu znamená "3 tváře". Symbolizuje předávání znalostí a vášně pro vína po 3 generace. V současnosti vyrábí tohle vinařství vína ve dvou regionech - Vinho Verde a Douro. My jsme si vybrali zatím vína jen z regionu Vinho Verde. Na jejich vinicích na severu Portugalska převažují lokální odrůdy jako je Avesso, Alvarinho, Loureiro a Azal. Přivezli jsme pro vás i dvě netradiční vína -  PET NAT a oranžové víno. 

3 rostos