Arinto 2023 polosuché Vinho Verde

195 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: polosuché Vinho Verde DOC
  • Region: Vinho Verde
  • Obsah alkoholu: 12 %

 

  • Odrůdy: 100% Arinto
  • Aroma: citronová kůra, grapefruit, medová plástev

 

  • Zbytkový cukr: 7 g/l
  • Obsah kyselin: 6,2 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Odrůda Arinto je typická pro sever Portugalska a oblast Tejo. Nejčastěji na ní narazíte v okolí Lisabonu, kde jí vinaři nazývají "královnou bílých vín". Ve vinařství Casal de Ventozela z ní vyrábí klasické mírně perlivé Vinho Verde. 

Hrozny se sbírají ručně po 18 kg přepravkách. Následně se při nízké teplotě lisují. Fermentace probíhá při teplotě 16-18°C. Poté víno putuje do nerezových tanků, aby si zachovalo svoji svěžest. Před lahvováním je víno filtrováno a chladem stabilizováno.

Víno má krásnou citrusovou barvu. Má velmi intenzivní aroma a svěžest. Ve vůni najdete tóny citronové kůry a grapefruitu. Zajímavé jsou i jemné tóny medové plástve. Při delším skladování se objeví tóny vyzrálých broskví a zvýrazní se medové a oříškové tóny. Víno má perfektní mineralitu a plnou chuť. V horkých letních dnech je osvěžující mírné perlení. Pokud máte rádi Ryzlink, Pinot Blanc nebo Chenin Blanc, tak vás Arinto zcela určitě nezklame. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno podávejte vychlazení na teplotu 8-10°C. U vín ze severu je důležité víno dobře vychladit, abyste si ho co nejlépe vychutnali. Výraznější kyselina umožňuje víno skladovat delší dobu. 

Doporučujeme podávat k mořským plodům, kuřecímu a krůtímu masu, rybám (pstruh, losos) a lehkým letním salátům. Perfektní je i kombinace s tradiční portugalskou treskou. 

Odrůda

Odrůda Arinto se nejvíc vysazuje na severu Portugalska právě v regionu Vinho Verde. Vína z této odrůdy jsou svěží, minerální s osvěžující kyselinkou. Nejčastěji naleznete ve víně aroma limetek, citronů a zeleného jablka. Díky příjemné kyselině je často součástí cuvée v oblasti horkého Alenteja. Zdejší vína v horkém podnebí nemají často výraznou kyselinu, tu jim ale dodá právě Arinto, které si umí zachovat perfektní kyselinu i v horkých oblastech. Často je díky tomu i součástí šumivých vín.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vinho Verde
Zbytkový cukr: Polosuché
Typ vína: Bílé víno
Region: Vinho Verde
Bublinky: jemně perlivé
Odrůdy: 100% Arinto
Aroma: citronová kůra, grapefruit, medová plástev

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Rodinné vinařství Casal de Ventozela bylo založeno v roce 1983. Vinice jsou situovány na severu Portugalska v regionu Vinho Verde. Konkrétně v subregionu Vale do Ave ve městečku Mogege. Vinařství proslulo hlavně výrobou jednoodrůdových vín z místní odrůd. Vinice se rozprostírají v nadmořské výšce od 100 m.n.m. do 200 m.n.m.. Celkově obhospodařují kolem 27 hektarů vinic. 

Zdejší klima je výrazně ovlivněno Atlantikem. Od oceánu proudí na vinice chladnější vzduch. Díky tomu jsou vína příjemně svěží a dobře pitelná. O výrobu vín se stará relativně mladý tým, který se nebojí kombinovat experimenty s tradičními postupy. Hlavními vinaři jsou Pedro Campos a Fernando Moura. 

Poznávacím znakem vín z tohoto vinařství je svěžest, výrazné aroma a vyváženost. Svěžest a moderní vzhled lahví vás jistě zaujmou. Na lahvích jsou vyobrazené typické znaky používané na tradičních portugalských kachličkách zvaných Azulejos. 

 
ventozela