Dão

Za jedny z nejlepších jsou často označovaná vína z Alenteja. Vína z Doura jsou zase nejznámější portugalská vína ve světě. Milovníci vín by si ale neměli nechat ujít vína z regionu Dão, protože je to v současnosti region, který nabízí naprosto fantastická vína. Nachází v okolí městečka Viseu, jižně pod Dourem. V minulosti tu fungovali hlavně vinařská družstva, která vykupovala hrozny od pěstitelů a region byl známý výrobou tupých červených vín s agresivní tříslovinou. Naštěstí region v posledních 25 letech zažívá jakousi vinařskou revoluci. Počet samostatných výrobců vín se zpětinásobil. Dneska jsou zdejší vína velmi vyhledávaná díky svojí eleganci a TOP kvalitě. 

Na vinohradech převažuje kamenité břidlicové podloží. Vinice jsou chráněné před vlhkým vzduchem a větrem, který sem proudí od Atlantiku, pásmem vysokých hor. před výrazným kontinentálním vlivem chrání region z východu pohoří Serra da Estrela. Dão se rozkládá na náhorní plošině a vinic je tu poskrovnu. Jsou rozesety mezi piniovým a eukalyptovým porostem často i v nadmořské výšce okolo 800 m.n.m.. Ideální nadmořská výška zdejších vinohradů se pak pohybuje od 400-500 m.n.m.. Zimy jsou tu chladné a vlhké. Je tu relativně velké množství dešťových srážek, které jsou typické právě pro zimní měsíce. Během léta je tu sucho a teplo. Dão je mnohem sušší region v porovnání s vedlejší Bairradou. To vše vytváří naprosto unikátní terroir, který umožňuje výrobu plných vín s výraznou vůní a chutí, která mají velmi dobrý potenciál pro další zrání. 

Mezi typické místní odrůdy patří z červených odrůd: Touriga Nacional, Alfrocheiro a Jaen. Z bílých vín je tu nejčastější a nejcennější odrůda Encruzado. O regionu Dão se také často říká, že je portugalskou odpovědí na Burgundská vína. Jelikož regiony jsou si v něčem hodně podobné. Dão je v posledních letech odborníky velmi vyhledávanou oblastí díky kvalitě místních vín. 

Anselmo Mendes Dao-03

2 položek celkem
červené víno Dao Private DOC 2015
445 Kč
CW1308
červené víno Dao DOC 2015 CW1307