Dory 2020 suché bílé

220 Kč
Skladem (3 ks)
  • Typ: suché bílé víno
  • Region: Lisabon
  • Obsah alkoholu: 13 %

 

  • Odrůdy: Viosinho, Alvarinho, Arinto, Sauvignon
  • Aroma: citrusy, tropické ovoce, chřest

 

  • Zbytkový cukr: >4 g/l
  • Obsah kyselin: 7,2 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Vinice pro pěstování bílých odrůd jsou umístěny 10 km od Atlantského oceánu. Čelí tak výraznému vlivu Atlantiku. Díky tomu je u vín z vinařství Adega Mae vždy příjemná mineralita a kyselinka. V chladnějších podmínkách hrozny déle dozrávají a vína jsou tím pádem krásně aromatická. Hrozny se sbírají ručně. Poté jsou velmi jemně lisovány. Proces fermentace probíhá při nízké teplotě okolo 15°C a trvá po dobu 15-ti dnů. Následuje proces zvaný "batonáž". To znamená, že víno zraje po dobu čtyř měsíců na kalech (odumřelé kvasinky). Díky tomu má výsledné víno výraznější aroma a chuť. Pozvolna se do vína uvolňují veškeré aromatické látky. 

Víno má světlou citrusovou barvu a velmi svěží aroma. Ve vůni můžete snadno rozpoznat tóny citrusů, tropického ovoce a trochu neobvyklé aroma chřestu. V chuti je osvěžující kyselina, příjemná mineralita typická pro vína od Atlantiku a zajímavá krémovitost. Blízkost oceánu dává vínu nejen příjemnou svěžest, ale i zajímavou mírně slanou dochuť, kterou nenajdete u žádného dalšího námi dováženého vína. Novinkou u ročníku 2020 je to, že v cuvée vyměnili Viognier za odrůdu Sauvignon. Díky tomu je víno ještě víc svěží a má ovocnější charakter.

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze, v chladu a temnu. Podávejte vychlazené na teplotu 8°C. Nechte víno chvíli ve skleničce rozvonět. 

Doporučujeme podávat k rybám, slávkám na bílém víně, perfektně se hodí i k salátů a sushi. 

Příběh vinařství

Vinařství Adega Mae bylo založeno v roce 2010. O produkci vín se stará mladý nadějný vinař Diogo Lopes. jako konzultant zde působí známý portugalský vinař Anselmo Mendes. Ve vínech snadno rozpoznáte jeho rukopis. Porovnat můžete s jeho víny z regionu Vinho Verde.

Název vína Dory byl inspirován rybářskými veslicemi, kterým se v Portugalsku říká Dory. Tuto veslici si můžete prohlédnout na etiketě vína. Veslice jsou součástí portugalské historie a symbolizují pevné pouto mezi Portugalci a oceánem. Název vína vybrali ve vinařství proto, aby vzdali hold lidem, kteří v minulosti i dnes vykonávají nelehké rybářské řemeslo. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Lisabon
Odrůdy: Viosinho, Alvarinho, Arinto, Sauvignon
Aroma: citrusy, tropické ovoce

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Adega Mae je velmi moderní vinařství, jehož první sklizeň hroznů proběhla v roce 2010. My jsme toto vinařství do naší nabídky zařadili na jaře 2016. Zaujala nás předvším základní řada vín s velmi dobrým poměrem ceny a kvality a také velmi široká nabídka jednoodrůdových vín, která nejsou pro Portugalsko tolik typická. Na vinařství Adega Mae byste narazili po necelé hodině jízdy autem z Lisabonu směrem na sever, poblíž města Torres Verdas. Zdejší vinice jsou pod výrazným vlivem Atlantského oceánu. Mísí se tu vliv Atlantiku, kontinentálního a středomořského klimatu. Specifické podmínky dávají prostor pro vznik velmi zajímavých vín. Na produkci ve vinařství dohlíží známý vinař Anselmo Mendes. Spolu s Anselmem tvoří tým mladý nadějný vinař Diogo Lopes.

Pokud vás vinařství zaujalo, můžete se o něm dozvědět víc v článku na našem blogu.

adega-mae