Flor de Linho Avesso DOC 2022 suché Vinho Verde

255 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: DOC suché Vinho Verde
  • Region: Vinho Verde
  • Obsah alkoholu: 13 %

 

  • Odrůdy: 100% Avesso
  • Aroma: bílé broskve, grapefruit, jemná chuť hořkých zelených mandlí

 

  • Zbytkový cukr: 4,5 g/l
  • Obsah kyselin: 6,3 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Za projektem 3 Rostos stojí uznávaný vinař António Sousa. Je to jeho první vlastní projekt. Dřív působil jako konzultant v menších vinařstvích. Toto víno je součástí řady vín Flor de Linho, což v překladu znamená "lněný květ", který symbolizuje čistotu. Je vyrobené z odrůdy Avesso, která má podle vinařů velký potenciál vyzdvihnout ještě víc vína ze severu Portugalska z regionu Vinho Verde. V minulosti bývala tato odrůda převážně součástí cuvée. Dneska ale někteří vinaři odhalili její skvělý charakter a začali z ní vyrábět i jednoodrůdová vína, která se čím dál tím častěji dostávají na stoly věhlasných restaurací včetně těch Michelinských. 

Odrůdě Avesso se daří převážně ve vnitrozemských částech regionu Vinho Verde. Ideální je pro pěstování Avessa subregion Baião, sousedící s regionem Douro. Perfektní podmínky má ale také v subregionu o něco výš - v Amarante, kde se nachází i vinice vinařství 3 Rostos. Avesso tu dává vína s o něco vyšším obsahem alkoholu (13%). Mají perfektní mineralitu a ovocné aroma. Práce s odrůdou není pro vinaře snadná, nemá vysoké výnosy z keře a její pěstování je náročné. I přesto to ale stojí za to, protože dává skvělá vína.  

Víno má světlou citrusovou barvu. Ve vůni rozpoznáte bílé broskve, grapefruit a jemný nádech mírně nahořklých zelených mandlí. V chuti je příjemně minerální. Vyšší alkohol je ve víně znát, ale ničím neruší jeho příjemnou ovocnou chuť. Má i velmi dobrý potenciál pro další zrání v lahvi. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno podávejte vychlazené na teplotu 8-10°C. U vín ze severu je důležité víno dobře vychladit, aby byly, co nejvíc osvěžující.

Doporučujeme podávat k mořským plodům, letním salátům, drůbežímu masu, sushi nebo třeba k vietnamským jarním závitkům.

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Vinho Verde
Odrůda: 100% Avesso
Aroma: bílé broskve, grapefruit, jemná chuť hořkých zelených mandlí

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Vinařství 3 Rostos jsem objevila na jaře 2023 na veletrhu Prowein v Dusseldorfu. Zaujaly mě jejich etikety, a tak jsem ze zvědavosti vína ochutnala. A musím říct, že jsem byla opravdu překvapená. Všechna vína byla skvělá. A proto jsme se rozhodli představit vám jejich řadu vín Flor de Linho. Název vinařství v překladu znamená "3 tváře". Symbolizuje předávání znalostí a vášně pro vína po 3 generace. V současnosti vyrábí tohle vinařství vína ve dvou regionech - Vinho Verde a Douro. My jsme si vybrali zatím vína jen z regionu Vinho Verde. Na jejich vinicích na severu Portugalska převažují lokální odrůdy jako je Avesso, Alvarinho, Loureiro a Azal. Přivezli jsme pro vás i dvě netradiční vína -  PET NAT a oranžové víno. 

3 rostos