Vinho Verde, Strana 2

14 položek celkem
Contacto 2019 Vinho Verde CW1214
Vinho Verde Loureiro 2020
185 Kč
CW1102

Vinho Verde je vinařský region na severu Portugalska, který se v minulosti proslavil hlavně produkcí jemně perlivého svěžího vína s nízkým obsahem alkoholu (9-10%). Zdejší podnebí patří k nejvlhčím v zemi. Velké množství vodních toků, dostatek dešťových srážek a velký vliv Atlantského oceánu, to jsou základních charakteristiky tohoto stále zeleného regionu na severu. Dřív byly vinice málo udržované a díky tomu, že vinná réva měla dostatek vláhy, měla tendenci vyhánět listy, místo aby se soustředila na dozrávání hroznů. Dnes je situace jiná. Díky přílivu investic do regionu se vinice těší mnohem lepšímu obdělávání. Vinná réva je naváděná na podpěry, hrozny lépe dozrávají a vinaři mají možnost vyrábět mnohem kvalitnější vína. 

Průkopníkem nového stylu vín Vinho Verde je vyhlášený portugalský vinař Anselmo Mendes. Své vinice má umístěné na úplném severu země v subregionech Moncao a Melgaco. Je to místo, které nejvíc prospívá místní odrůdě Alvarinho. Oproti tomu subregion Lima je zase perfektní pro odrůdu Loureiro. Další nejčastěji zastoupené bílé odrůdy jsou: Azal, Arinto, Trajadura nebo Avesso. Červená vína jsou zastoupená v menší míře a velmi málo se vyváží mimo Portugalsko. Tradiční červenou odrůdou tu je odrůda Vinhao

V dnešní době můžete z regionu Vinho Verde ochutnat dva zcela odlišné styly vín. V naší nabídce jsou lehká, mírně perlivá vína zastoupená vinařstvím Casal de Ventozela. Suchá, minerální vína, která mají potenciál zrát i delší dobu v lahvi zastupuje vinař Anselmo Mendes. A vůbec nejtypičtějším zástupcem regionu je víno Goivo. Jeho obsah alkoholu je pouhých 9,5%, je lehké, svěží, a tím pádem ideální na letní horké dny.