Loureiro 2022 suché Vinho Verde

195 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: DOC suché Vinho Verde
  • Region: Vinho Verde
  • Obsah alkoholu: 12 %

 

  • Odrůdy: 100% Loureiro
  • Aroma: květinové, grapefruit, mučenka, žlutý meloun, zelené jablko

 

  • Zbytkový cukr: 4,8 g/l
  • Obsah kyselin: 5,8 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Odrůda Loureiro patří mezi nejznámější odrůdy pěstované na severu Portugalska. Je velmi přizpůsobivá, a proto jí nevadí ani chladnější podnebí na severu. Pro Loureiro je typická květinovo-ovocná vůně a bohatá chuť. Dřív byla tahle odrůda v Portugalsku součástí cuvée a jako jednodrůdové víno se téměř nevyrábělo. Současná generace vinařů objevila velký potenciál této odrůdy a pustili se i do výroby jednoodrůdových vín. Jedním takovým vinařstvím je i Casal de Ventozela. 

Sběr hroznů probíhá ručně. Po 18 kg přepravkách jsou hrozny převáženy do vinařství. Tady se nejprve uloží do chladu. Poté následuje lisování a fermentace neboli kvašení. To probíhá při teplotě okolo 16°C. Poté se už víno přemístí do nerezových tanků, kde zraje na kalech po dobu minimálně 4 měsíců. Získá tím intenzivnější vůni a plnější chuť. 

Víno má světlou citrusovou barvu. Po přivonění vás překvapí velmi intenzivní aroma. Ve vůni převládají tóny bílých květů, grapefruitu, mučenky a žlutého melounu . Patrný je i nádech svěžích zelených jablek. Víno má jemnou perlinku typickou pro vína z regionu Vinho Verde. Oproti populárnímu Goivu je perlení míň výrazné a víno má také o něco vyšší alkohol než Goivo. V chuti je velmi jemné s příjemnou mineralitou a ovocnou chutí. Má středně dlouhou dochuť. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno podávejte vychlazené na teplotu 8-10°C. U vín ze severu je důležité víno dobře vychladit, aby byly, co nejvíc osvěžující.

Doporučujeme podávat k rybám, mořským plodům, lehkým letním salátům a dezertům. Doporučujeme vyzkoušet s hráškovým risottem a pečeným halibutem (blog Foodlover.cz).

Vinho verde 

Sever Portugalska je vyhlášený svojí produkcí mírně perlivých převážně bílých nebo růžových vín. Vyrábí se tu i červená vína Vinho Verde, ale málo které vinařství je exportuje. Bílá vína ze severu jsou úžasně svěží a šťavnatá. Ideálním obdobím pro tato vína je léto. Z naší zkušenosti ale víme, že je rádi pijete po celý rok. A díky tomu jsou Vinho Verde bestsellerem celoročně. Zajímá vás, proč se jim říká zelená vína? Pak si rozhodně přečtěte náš článek věnovaný regionu Vinho Verde.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vinho Verde
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Vinho Verde
Bublinky: jemně perlivé
Odrůdy: 100% Loureiro
Aroma: květinové, grapefruit, mučenka, žlutý meloun, zelená jablka

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Rodinné vinařství Casal de Ventozela bylo založeno v roce 1983. Vinice jsou situovány na severu Portugalska v regionu Vinho Verde. Konkrétně v subregionu Vale do Ave ve městečku Mogege. Vinařství proslulo hlavně výrobou jednoodrůdových vín z místní odrůd. Vinice se rozprostírají v nadmořské výšce od 100 m.n.m. do 200 m.n.m.. Celkově obhospodařují kolem 27 hektarů vinic. 

Zdejší klima je výrazně ovlivněno Atlantikem. Od oceánu proudí na vinice chladnější vzduch. Díky tomu jsou vína příjemně svěží a dobře pitelná. O výrobu vín se stará relativně mladý tým, který se nebojí kombinovat experimenty s tradičními postupy. Hlavními vinaři jsou Pedro Campos a Fernando Moura. 

Poznávacím znakem vín z tohoto vinařství je svěžest, výrazné aroma a vyváženost. Svěžest a moderní vzhled lahví vás jistě zaujmou. Na lahvích jsou vyobrazené typické znaky používané na tradičních portugalských kachličkách zvaných Azulejos. 

 
ventozela