Muros Antigos Alvarinho 2022 Brut Natural šumivé bílé

480 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: Blanc de Blanc - šumivé bílé Brut Natural
  • Region: IG Minho 
  • Obsah alkoholu: 12 %

 

  • Odrůda: Alvarinho
  • Aroma: pomerančový květ, bílé květiny, mandle, citrusy 

 

  • Zbytkový cukr: pod 1,5 g/l
  • Obsah kyselin: 7,2 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Anselmo Mendes je specialista na odrůdu Alvarinho. Ne nadarmo se mu v Portugalsku přezdívá mistr odrůdy Alvarinho a v současnosti je majitelem největší plochy osázené odrůdou Alvarinho v regionu Monção a Melgaço na úplném severu Portugalska. Hrozny na výrobu tohoto vína pochází z vinice Quinta da Torré, ke které má Anselmo vztah už od dětství. Účastnil se tu totiž sklizně už jako jako dítě. V roce 2008 si Quinta da Torré pronajal a v roce 2016 jí koupil a zahájil rozsáhlou ale velmi citlivou rekonstrukci. Zdejší podmínky považuje za ty nejlepší možné pro pěstování odrůdy Alvarinho.  

Pro výrobu tohoto šumivého vína se vybírají hrozny s ideálním poměrem cukru a kyselin. Pečlivě se třídí a následně putují do lisu. Poté se mošt zchladí a i fermentace probíhá při nízké teplotě okolo 16°C po dobu 20ti dnů. Víno se vyrábí klasickou metodou Champagne, kdy sekundární fermentace probíhá v lahvi. Díky tomuto postupu víno získá svoje unikátní charakteristiky. Tato metoda umožní odrůdě Alvarinho se plně rozvinout a zachovat si perfektní svěžest a aroma. Alvarinho tak ukáže naplno i svoji bohatou chuť. Po ukončení fermentace dojde k odstřelení kalů. 

Víno má světlou citrusovou barvu. Je perfektně vyvážené a živé. Ve vůni najdete aroma pomerančových květů a citrusů. Přítomné je i pro šumivá vína typické kvasinkové aroma. V chuti odrůda Alvarinho ukazuje svůj komplexní charakter. Perlení je jemné a perzistentní. Chuť nabízí perfektní strukturu, krémovitost a dlouhý zajímavý závěr. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze v chladu a temnu. Víno podávejte vychlazené na teplotu 8-10 °C. Vinař doporučuje skladovat víno přibližně 10 let. 

Doporučujeme podávat k lehčím rybám, mořským plodům, ústřicím nebo třeba k sushi. Jak na domácí sushi vám poradí na blogu Meg v kuchyni. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Šumivá vína
Zbytkový cukr: Brut
Typ vína: Šumivé víno
Region: Vinho Verde
Druh: Blanc de Blanc
Odrůdy: Alvarinho
Aroma:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Vinař Anselmo Mendes je považovaný za jednoho z nejlepších portugalských vinařů vůbec. Anselmo se narodil na severu Portugalska v regionu Vinho Verde. Tento region v minulosti proslavila tzv. zelená vína ("Vinho Verde"). Produkují se tu převážně lehká mírně perlivá vína s obsahem alkoholu kolem 9%. Tato vína jsou příjemně osvěžující, dá se říct, že jsou to taková letní vína. Anselmo však svojí produkcí vín částečně změnil trend výroby vína v regionu. Více se zaměřil na lepší dozrávání hroznů tím, že začal navádět vinnou révu na podpěry. Tím dosáhl lepšího dozrávání a mohl tak z místních odrůd vyrobit plná a přesto svěží bílá vína s vyšším obsahem alkoholu kolem 12%. V Portugalsku se Anselmo také přezdívá "Mistr odrůdy Alvarinho". Tato odrůda ho vždy fascinovala a i díky tomu z ní vyrábí jedny z nejepších vín. V jeho nabídce nalezneme i dvě červená vína z typické odrůdy Vinhao. Červená vína z regionu Vinho Verde se téměř neexportují. Vývoz těchto vín je téměř rarita. Většina se jich totiž prodá na domácím trhu.

Anselmo získal ocenění "Portugalský vinař roku 1998". Podle Roberta Parkera je to jeden z nejlepších portugalských vinařů. My jeho nabídku bílých vín na jaře 2016 rozšíříme o dvě červená vína Vinho Verde.

Foto©Hugo_Pinheiro02