Sada zelených vín Vinho Verde

ZDARMAZDARMA
degustační sada zelených vín Vinho Verde
915 Kč
Vyprodáno
Složení: zelená vína Vinho Verde
Region: Vinho Verde
Vinařství: Anselmo Mendes
Téma: zelená vína ze severu Portugalska

Detailní informace

Detailní popis produktu

Obsah tematické sady


Sada zelených vín

Opět jsme pro vás připravili degustační velmi oblíbenou sadu vín ze severu Portugalska od vyhlášeného vinaře Anselma Mendese. Letos ale v sadě místo odrůdy Avesso ochutnáte jejich novinku - víno 3 Rios. Pokud si chcete udělat takovou soukromou malou degustaci, pak doporučuji vína ochutnat v tomto pořadí: Passáros, Muros Antigos cuvée, 3 Rios a jako poslední Muros Loureiro. Tak si je pojďme v tomto pořadí představit. 

Passáros je víno vyrobené ze dvou tradičních odrůd - Alvarinho a Loureiro. Odrůda Alvarinho dává vínu tělo a plnější charakter. Naopak Loureiro mu dodává svěžest a příjemné květinové aroma. Název vína Passáros znamená v překladu ptactvo

Druhé víno v sadě je Muros Antigos cuvée, které je vyrobené ze tří odrůd - Alvarinho, Avesso a Loureiro. Oproti víno Passáros je tu navíc odrůda Avesso, která dává vínu velmi výraznou mineralitu a příjemnou kyselinu. Ve vůni převažují tóny citrusů. Z ovocných tonů snadno rozpoznáte zelené jablko a citron. Zajímavé je aroma mokrého kamene. Víno má svěží ovocnou chuť, ve které převažují citrusy. Název vína v překladu znamená starobylé zdi. 

Jako třetí vyzkoušejte víno 3 Rios. Pokud budete vína otevírat všechna, pak doporučuji vzít si dvě skleničky a do jedné nalít Muros cuvée a do druhé 3 Rios. Uvidíte, že ze stejných odrůd vyrobí ten samý vinař dvě odlišná vína. Obě obsahují 3 odrůdy - Alvarinho, Loureiro a Avesso. Na výrobu vína 3 Rios se sklízí hrozny na vinohradech v blízkosti tří řek. Alvarinho se sklízí v regionu Monção a Melgaço v blízkosti řeky Minho. Loureiro se sklízí v blízkosti řeky Lima a Avesso pak v blízkosti řeky Douro. Každá odrůda se sklízí v regionu, který je považovaný na severu Portugalska za nejlepší pro danou odrůdu. Hrozny tedy pochází ze tří různých subregionů v rámci regionu Vinho Verde. Celkově je víno úžasně komplexní, svěží, minerální a chuťově bohaté. Pro mě je toto víno perfektní ukázkou toho, jak Anselmo Mendes umí naplno využít potenciál regionu Vinho Verde. 

Jako poslední ochutnejte odrůdové víno Muros Antigos Loureiro. Hrozny na výrobu tohoto vína se sklízí v blízkosti řeky Lima. Odrůda zde dosahuje těch nejlepších výsledků. Pomáhá jí k tomu i blízkost oceánu. Ve vůni je pro ní typické květinové aroma a příjemná svěžest. Z ovocných tónů převládají tóny bílých broskví a limetky. Z květinových pak převažuje pomerančový květ

Nezapomeňte před vaší mini degustací vína perfektně vychladit, a to na teplotu okolo 8-9°C. Přejeme vám příjemnou ochutnávku! ;-)

Doplňkové parametry

Kategorie: Tematické sady
Typ: bílá vína
Region: Vinho Verde
Počet lahví: 4
Téma: malá degustace Vinho Verde

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Vinař Anselmo Mendes je považovaný za jednoho z nejlepších portugalských vinařů vůbec. Anselmo se narodil na severu Portugalska v regionu Vinho Verde. Tento region v minulosti proslavila tzv. zelená vína ("Vinho Verde"). Produkují se tu převážně lehká mírně perlivá vína s obsahem alkoholu kolem 9%. Tato vína jsou příjemně osvěžující, dá se říct, že jsou to taková letní vína. Anselmo však svojí produkcí vín částečně změnil trend výroby vína v regionu. Více se zaměřil na lepší dozrávání hroznů tím, že začal navádět vinnou révu na podpěry. Tím dosáhl lepšího dozrávání a mohl tak z místních odrůd vyrobit plná a přesto svěží bílá vína s vyšším obsahem alkoholu kolem 12%. V Portugalsku se Anselmo také přezdívá "Mistr odrůdy Alvarinho". Tato odrůda ho vždy fascinovala a i díky tomu z ní vyrábí jedny z nejepších vín. V jeho nabídce nalezneme i dvě červená vína z typické odrůdy Vinhao. Červená vína z regionu Vinho Verde se téměř neexportují. Vývoz těchto vín je téměř rarita. Většina se jich totiž prodá na domácím trhu.

Anselmo získal ocenění "Portugalský vinař roku 1998". Podle Roberta Parkera je to jeden z nejlepších portugalských vinařů. My jeho nabídku bílých vín na jaře 2016 rozšíříme o dvě červená vína Vinho Verde.

Foto©Hugo_Pinheiro02