Muros Loureiro DOC 2022 suché Vinho Verde

240 Kč
Skladem (>6 ks)
 • Typ: suché Vinho Verde
 • Region: Vinho Verde
 • Obsah alkoholu: 12 %

 

 • Odrůdy: 100% Loureiro
 • Aroma: bílé broskve, limetka, bílé květy

 

 • Zbytkový cukr: 1,5 g/l
 • Obsah kyselin: 6,6 g/l
 • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Loureiro je jedna z nejtypičtějších odrůd pěstovaných na severu Portugalska v regionu Vinho Verde. Konkrétně vinař Anselmo Mendes ji pěstuje v údolí řeky Lima, které je považováno za úplně původní oblast výskytu této odrůdy. Na vinohradech převažuje žulové podloží, půda je chudá na mikroorganismy a celá oblast je výrazně ovlivněná množstvím řek a blízkostí Atlantiku. Právě díky oceánu mají zdejší vína příjemnou svěžest a výrazné aroma. Název odrůdy Loureiro v překladu znamená vavřín. 

Veškerá sklizeň probíhá ručně. Následuje velmi jemné a šetrné lisování odstopkovaných hroznů. Následná fermentace probíhá při teplotě okolo 12-16°C. Minimální doba zrání je 4 měsíce. Víno zraje po celou dobu na jemných kalech, které zvýrazní jeho aromatiku. 

Světlá citrusová barva. Velmi svěží víno s ovocnými a květinovými tóny, které jsou typické právě pro odrůdu Loureiro. Z ovoce převládají tóny bílých broskví a limetky. Z květinových tónů převažuje pomerančový květ. V chuti je svěží s příjemnou kyselinou a výraznou mineralitou, která je typická pro všechna Anselmova vína. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno podávejte vychlazení na teplotu 8 °C. Při správném uskladnění uvádí vinař potenciál zrání až 8 let.

Doporučujeme podávat k mořským plodům, rybám, těstovinám s bazalkovým pestem, fajn bude i kombinace s hráškovým rizotem.

Úspěchy vinaře Anselma Mendese

 • v roce 1997 byl oceněný titulem "Portugalský vinař roku"
 • časopis Wine Enthusiast zařadil Anselma do výběru 6 nejvýznamnějších osobností portugalského vinařství
 • v Portugalsku je často přezdívaný "Master of Alvarinho"
 • 90 bodů od Roberta Parkera - Loureiro 2018 

Doplňkové parametry

Kategorie: Vinho Verde
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Vinho Verde
Odrůdy: 100% Loureiro
Aroma: bílé broskve, limetka, bílé květy

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Vinař Anselmo Mendes je považovaný za jednoho z nejlepších portugalských vinařů vůbec. Anselmo se narodil na severu Portugalska v regionu Vinho Verde. Tento region v minulosti proslavila tzv. zelená vína ("Vinho Verde"). Produkují se tu převážně lehká mírně perlivá vína s obsahem alkoholu kolem 9%. Tato vína jsou příjemně osvěžující, dá se říct, že jsou to taková letní vína. Anselmo však svojí produkcí vín částečně změnil trend výroby vína v regionu. Více se zaměřil na lepší dozrávání hroznů tím, že začal navádět vinnou révu na podpěry. Tím dosáhl lepšího dozrávání a mohl tak z místních odrůd vyrobit plná a přesto svěží bílá vína s vyšším obsahem alkoholu kolem 12%. V Portugalsku se Anselmo také přezdívá "Mistr odrůdy Alvarinho". Tato odrůda ho vždy fascinovala a i díky tomu z ní vyrábí jedny z nejepších vín. V jeho nabídce nalezneme i dvě červená vína z typické odrůdy Vinhao. Červená vína z regionu Vinho Verde se téměř neexportují. Vývoz těchto vín je téměř rarita. Většina se jich totiž prodá na domácím trhu.

Anselmo získal ocenění "Portugalský vinař roku 1998". Podle Roberta Parkera je to jeden z nejlepších portugalských vinařů. My jeho nabídku bílých vín na jaře 2016 rozšíříme o dvě červená vína Vinho Verde.

Foto©Hugo_Pinheiro02