Prémiová portská vína z vinice Gaivosa

ZDARMAZDARMA
sada premiovych portskych vin gaivosa
1 705 Kč
Skladem
  • Téma: sada prémiových portských vín
  • Složení: 10leté bílé portské, 10leté Tawny, LBV

 

  • Region: Douro
  • Vinařství: Alves de Sousa

Detailní informace

Detailní popis produktu

Obsah tematické sady

Popis sady

Pokud bych si z našeho sortimentu portských vín měla vybrat jen jednoho výrobce, pak by to byl bez váhání vinař Alves de Sousa. Na produkci těchto vín dohlíží syn majitele Tiago. Nevyrábí základní řady portských vín. Jejich nabídka začíná na reservách a končí špičkovými prémiovými portskými.

Do této sady jsme pro vás vybrali 10leté bílé portské, které je v Douru spíš raritou. Nejčastěji se bílá portská dostávají na trh jako mladá. Tiago však vyrábí bílé portské, které zraje v průměru 10 let ve francouzských dubových sudech. Ve vůni díky tomu najdete mnohem víc aromatických vjemů v porovnání s mladým vínem. Najdete v něm mimo jiné tóny pomerančové kůry, javorového sirupu a mandle. I chuť je u tohoto portského mnohem bohatší. V chuti snadno rozpoznáte oříšky, karamel a nebo marmeládu. Víceméně, kdy si víno nalijete do skleničky, tak můžete po celou dobu nacházet nové a nové čichové i chuťové vjemy. A to je to, co dělá podle mě toto víno hodně zajímavým. A jak už jsem zmínila na trhu je to celkem rarita. 

Jako druhé víno jsme do sady vybrali 10leté portské Tawny. Tato lahev už se řadí mezi tradiční typy portských vín. Přesto je to perfektní ukázka toho, jak zajímavá vína mohou pocházet od menších vinařů. Víno zrálo po dobu 10ti let v dubovém sudu, přes póry sudu probíhal po celou dobu proces tzv. mikrooxidace. Díky tomuto procesu získává víno jantarovou barvu. Ve vůni naleznete tóny karamelu, rozinek, malin a v závěru narazíte na jemné tóny koření. 

Jako poslední je v sadě víno LBV 2015. Jedná se o typ portského vína Ruby, vyznačuje se tím, že zraje bez přístupu kyslíku a zůstává mu tak tmavá rubínová barva. V tomto případě se jedná o prémiové portské, které se vyrábí z těch nejkoncentrovanějších hroznů, aby mělo co největší potenciál pro další zrání v lahvi. Rok 2015 byl velmi atypický a suchý. Podle vinaře se ale jedná o jeden z nejlepších ročníků, který zažil. Je srovnatelný snad jen s rokem 2005 a 1995. V těchto letech panovalo v Douru také velké sucho. Ve víně najdete aroma sušených švestek, višní, hořké čokolády a v samém závěru narazíte na jemné tóny lékořice. 

Servírování a skladování

Všechna vína podávejte v menší sklenici tulipánového tvaru. Ideálně servírujte po 1 dl nebo 0,5 dl. Pokud si chcete víno LBV vychutnat v optimální kondici, pak ho po otevření nenechávejte dlouho otevřené. Přístup kyslíku mu totiž nesvědčí. Neotevřené ho však v lahvi můžete skladovat ještě klidně 10 a více let. Jen nezapomeňte dbát na dobré skladovací podmínky. Skladujte ho v chladu, temnu a v ležaté poloze. Zbylá dvě desetiletá vína můžete uchovávat otevřená podstatně delší dobu. Tím, že vína zrála v dubových sudech s přístupem kyslíku, tak nejsou na přítomnost kyslíku po otevření tolik citlivá. Vydrží otevřená dlouho, přesto doporučuji vína spotřebovat do jedno měsíce od otevření. Jelikož se jedná o prémiová portská vína, tak si je určitě budete chtít vychutnat v té nejlepší kondici. 

Co se týká teploty podávání, tak doporučuji vína před servírováním mírně vychladit. Často se říká, že by se měla servírovat při pokojové teplotě, ale ta se v minulosti, kdy vznikl tento pojem pohybovala okolo 16-18°C. Dnes má většina z nás doma teplotu nad 20°C. Tak je dobré víno lehce vychladit. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Tematické sady
Typ: portská vína
Region: Douro
Počet produktů: 3
Téma: sada portských vín

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Vinařství Quinta do Infantado bylo založeno v roce 1816. Nachází se v malé vesničce Covas do Douro. Nijak si nepotrpí na modernizace, a proto se snaží vyrábět vína tradičními výrobními postupy. Jejich portská vína jsou méně sladká než je běžné. Mezi portskými víny jsou klasifikována jako polosuchá, kromě bílého portského, které nese označení suché. Vinařství Quinta do Infantado nikdy nemělo vlastní sklepy v Portu. Proto dlouhou dobu nemohli svá portská vína vyvážet. Dříve totiž bylo dané zákonem, že export veškerých portských vín musel jít přes přístavní město Porto, kde museli mít exportní firmy své sklady. Infantado zde sklady nemělo, a proto se dostala jejich portská vína na zahraniční trhy až poté, co byl tento zákon zrušen v roce 1986. I to je důvod, proč tato vína nejsou příliš rozšířená. My vám nabízíme možnost tato skvělá vína ochutnat na většině našich akcí. 

infantado