Pato Frio Grande Escolha DOC 2017 suché bílé

310 Kč
Skladem (4 ks)
  • Typ: suché bílé víno
  • Region: Alentejo
  • Obsah alkoholu: 13 %

 

  • Odrůdy: 100% Antao Vaz
  • Aroma: citrusy, bílé květy, exotické koření, balsamico, bylinky

 

  • Zbytkový cukr: 1,9 g/l
  • Obsah kyselin: 6 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

 

  • trademark-logo
  • medaile Pato frio grande escolha

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Ribafreixo je jediné vinařství, ze kterého dovážíme vína, které  má ve své nabídce víc bílých vín než červených. A proč tomu tak je? Ribafreixo vlastní v Alenteju vinici Moinho do Branco, která je před přílišným horkem chráněna pohořím. Průsmykem sem proudí chladnější vzduch od oceánu, který celou oblast mírně ochlazuje. Proto se tu daří právě bílým hroznům.

Víno Pato Frio Grande Escolha je vyrobeno z nejtypičtější odrůdy pro Alentejo, z odrůdy Antao Vaz. Na vinici převažuje břidlicovitá půda. Hrozny se po sběru umístí na 12 hodin do chladících místností. Poté se na vibračních stole vytřídí méně kvalitní hrozny a ty dobré po odstopkování putují do vakuového lisu. Zde jsou jemně lisovány a chráněny před oxidací. Fermentace probíhá po dobu třiceti dnů částečně ve francouzských dubových kádích při nízké teplotě okolo 12°C. Víno zraje způsobem nazývaným batonnage. To znamená, že po dobu 2-3 měsíců zraje víno na jemných kalech a čas od času se promíchává. Po nalahvování zraje ještě 12 měsíců v lahvi. 

Víno má citrusově žlutou barvu. Naleznete v něm výrazné aroma exotického koření, jemný nádech balsamica, máty, bylinek, citrusů a bílých květů. Patrná je mineralita typická pro vinnou révu pěstovanou v břidlicovitém podloží. V chuti je šťavnatá kyselina, chuť citronové kůry a výrazné tóny exotického koření. Pro mě je tohle naprosto typické víno z Alenteja. Když jsme nakupovali první lahve v Alenteju před deseti lety, tak všechny vína byly mnohem těžší s plnou chutí i vůní často s jemným nádechem dubových sudů. Dnes se v regionu vyrábí spíš vína svěží a lehčí. Proto je pro mě tohle víno, tak trochu návrat do minulosti a vyvolává ve mě vzpomínky na naší úplně první obchodní cestu do Portugalska. 

Servírování a skladování

Servírujte vychlazené na 8°C. Skladujte v chladu a temnu v ležaté poloze. 

Doporučujeme podávat k rozmanitým receptům s treskou, mořským plodům, lehčím pokrmům s drůbeží nebo třeba také k jemným sýrům. 

Vinařství

Zajímá vás, jak to vypadá ve vinařství Ribafreixo a v jeho okolí? Tak mrkněte na video z vinařství.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Alentejo
Odrůdy: 100% Antao Vaz
Aroma: exotické koření, balsamico, máta, bylinky, citrusy, bílé květy

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Projekt vinařství Ribafreixo byl zahájen v roce 2007. Celý projekt byl nápadem dvou mužů. Prvním z nich byl Mário Pinheiro, rodák z Jižní Afriky a druhý byl Nuno Bicó, rodák z Alenteja. Spojili své síly a začali budovat zcela nové vinařství. Koupili vinice v samém srdci vinařské oblasti Alentejo. Jejich vinice se nachází poblíž města Vidigueira. První roky svojí sklizeň zpracovávali v prostorách u svého hlavního vinaře Paula Laureana. Před třemi lety dokončili stavbu svojí vlastní budovy na vinici Moinho do Branco. Zajímavostí je, že mají v nabídce více bílých vín než červených. Většina vinařství v Portugalsku to má přesně naopak. Téměř všichni mají větší zastoupení čevených vín. Zdejší vinici totiž chrání pohoří před přílišným horkem, a proto se tu daří hlavně bílým hroznům. Vinařství je velmi inovativní. Na jaře 2016 kompletně vyměnili etikety všem svým vínům a začala tak nová éra tohoto vinařství. 

ribafreixo