Oceanico Arinto dos Acores 2022 suché bílé

585 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: suché bílé
  • Region: Azorské ostrovy
  • Obsah alkoholu: 12,5 %

 

  • Odrůdy: 100% Arinto dos Acores
  • Aroma: střelný prach, mořský vánek, síra, bílé květy, vyzrálé citrusy

 

  • Zbytkový cukr: pod 0,9 g/l
  • Obsah kyselin: 6,5 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Vinohrady na Azorském ostrově Pico jsou naprostým unikátem. Svědčí o tom i to, že jsou od roku 2004 na seznamu UNESCO. Vinná réva se tu pěstuje na malých políčkách ohraničených zídkami z lávových kamenů. Ty chrání vinnou révu před větrem, který vane od oceánu a také akumulují teplo během dne. Naakumulované teplo pak pomáhá vinné révě k lepšímu dozrávání hroznů. Kameny totiž udrží teplo i během chladné noci. Políčkům s vinnou révou se říka currais. Produkce zdejších vín je velmi malá. Hrozny se vykupují od místních pěstitelů po opravdu malém množství. Pěstitelé tu musí čelit často extrémním podmínkám, časté jsou například hurikány. V posledních letech ale dochází k tomu, že vína z Azorských ostrovů jsou v hledáčku zkušených vinařů z pevniny. A tak se často spojí vinaři z pevniny disponující velkými zkušenostmi jako je to i v případě vinaře Pedra Ribeiry z vinařství Rocim s uměním pěstitelů zvyklých na extrémní počasí. Vznikají tak unikátní vína, která se produkují ve velmi malém množství. 

Pro vinohrady na ostrově Pico je klíčová blízkost ostrova Faial. Z toho se totiž na Pico dováží půda na vinohrady ale také odsud dojíždí většina pracovní síly. Přístav ve městě Horta na ostrově Faial je navíc víc vytěžovaný, a tak pokud vína putují po moři na pevninu, tak je to právě z přístavu na Faialu. I vinohrady na Picu v minulosti zasáhla pohroma révokazu. Díky tomu na ostrově vinařství hodně upadlo. Trpěly tím také ostatní obory jako třeba výrobci dubových sudů, námořníci, výrobci košů na sběr vinné révy nebo běžní pracovníci na vinicích. Od 70. let je ale zdejší vinařství opět na vzestupu, i když produktivních vinic je na celých ostrovech pořád hodně málo. I na ostrovech se často setkáte s tím, že místního vína je tu na prodej velmi malé množství.

My bychom vám rádi představili víno z Pica - Oceanico Arinto dos Azores. Je to víno vyrobené z místní odrůdy, která nemá nic společného s Arintem, které znáte z pevninského Portugalska. Geneticky je pravděpodobně jeden z rodičů odrůda Verdelho. Produkce vinařství Herdade do Rocim je na Azorech velmi malá. Barva vína je zlatavá se zelenými odlesky. Vůně vína je zajímavá díky místnímu terroir najdete ve vůni střelný prach, síru nebo mořský vánek. Z běžných tónů pak převládají bílé květy nebo vyzrálé citrusy. Aroma vína je navíc zvýrazněné šesti měsíčním zráním na jemných kalech. Ty podpoří uvolňování aromatických látek do vína. Zajímavá je také mírná slanost v chuti díky blízkosti oceánu. Vinice leží pod vulkánem Pico téměř na pobřeží. Oceán je tak ve víně opravdu znát. Perfektní je také mineralita získaná díky lávovému podloží. Zaujme vás určitě i svěžest vína. Víno je skvělým důkazem o tom, že když se spojí precizní práce vinaře se znalostmi místních pěstitelů, tak společně mohou vyrobit opravdu zajímavá vína. I když produkce Azorských vín nikdy asi příliš velká nebude díky nehostinným klimatickým podmínkám a obtížnému a drahému dovozu na pevninu. 

Pokud vás vína z Azor zaujala mrkněte i na náš článek na blogu, který je věnovaný vinicím na Azorech.

Servírování a skladování

Skladujte v chladu, temnu a v ležaté poloze. Víno podávejte vychlazené na teplotu 9 °C. 

Doporučujeme podávat k mořským plodům. Slanost a mineralita ve víně funguje téměř se všemi mořskými plody. Skvělá je kombinace s ústřicemi, mušlemi, krevetami nebo s grilovanou rybou. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Azorské ostrovy
Odrůdy: 100% Arinto dos Acores
Aroma: střelný prach, mořský vánek, síra, bílé květy, vyzrálé citrusy

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Herdade do Rocim je moderní vinařství z oblasti Alentejo. Nachází se mezi městečky Cuba a Vidigueira. Celý projekt vinařství byl odstartovaný v roce 2000. Byla postavena nová moderní budova a osázeno 20 hektarů okolní půdy. V současnosti se o vinařství stará mladá vinařka Catarina Viera a její manžel Pedro Ribeiro. Společně produkují suchá vína nejvyšší kvality. K výrobě vín využívají i jiné odrůdy, než byly v minulosti typické pro Alentejo. To je důvod, proč je většina jejich vín lahvována jako regionální víno. Výjimku tvoří pouze víno Amfora. Vinařství Rocim totiž obnovilo tradici výroby vína v hliněných amforách (v Alenteju nazývaných Talhas). Tato vína splňují kritérium tradičních odrůd a proto jsou lahvována s klasifikací DOC. Hlavní produktovou řadou vinařství jsou vína značky Rocim. Pod tímto názvem produkují, jak cuvée tak jednoodrůdová vína. Vinařství Rocim nabízí i základní vína lahvovaná pod názvem Mariana. Tato vína jsou od počátku nejprodávanějšími víny v našem sortimentu, díky skvělému poměru cena versus kvalita. V sortimentu naleznete i víno z odloučené vinice poblíž Lisabonu. To nese název Vale da Mata. Vyrábí se na vinici poblíž Lisabonu, kterou vinařka zdědila po svém dědečkovi. Ten vždycky tvrdil, že zdejší klima předurčuje tuto vinici k výrobě exkluzivních vín. 

rocim