Adega Mae 2017 Brut šumivé bílé Blanc de Blancs

390 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: Blanc de Blancs - šumivé bílé Brut
  • Region: IG Lisabon
  • Obsah alkoholu: 12 %

 

  • Odrůda: Arinto, Chardonnay
  • Aroma: žluté ovoce, květiny, sušené ovoce

 

  • Zbytkový cukr: 4,9 g/l
  • Obsah kyselin: 8,9 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Na lahvi tohoto vína naleznete nápis "Blanc de Blancs". Ten značí, že je to bílé víno vyrobené s použitím pouze bílých hroznů. Proč to zmiňuji? Při výrobě bílých šumivých vín se totiž často používají červené hrozny. Tohle šumivé víno je vyrobené ze dvou odrůd - Arinto a Chardonnay. Přičemž Arinto je tradiční portugalskou odrůdou, která dává osvěžující, minerální vína s živou kyselinou. 

Po sklizni hroznů následovalo jemné lisování a 15ti denní fermentace. Poté víno zrálo 4 měsíce na jemných kalech, tomuto procesu zrání se říká batonáž. Do vína se tímto způsobem uvolní víc aromatických látek. Víno se dále vyrábí tradiční metodou (v regionu Champagne se jí říká Methóde Champenoise), to znamená, že druhotné kvašení probíhá v lahvi. Jedná se o nejpracnější postup výroby šumivého vína. V lahvi na kalech zraje ještě 18 měsíců. Poté dojte k odstřelení kalů, tomuto procesu se říká degorzáž. Předtím se musí víno uložit zátkou dolů, denně se přetřásá až se kaly usadí. Procesu setřásání kalů se říká remuláž. Následným zchlazením hrdla dojde právě k onomu odstřelení kalů. 

Víno má slámovou jasnou barvu. Má jemné vytrvalé perlení. Ve vůni je hodně bohaté. Snadno rozpoznáte tóny květin, žlutého ovoce a v samém závěru vás překvapí nádech sušeného ovoce. V chuti je svěží s příjemnou kyselinou. Je příjemně ovocné. V ústech vám zůstane dlouhá dochuť. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze v chladu a temnu. Víno podávejte vychlazené na teplotu 8-10 °C.

Doporučujeme podávat k mořským plodům, ústřicím, rybám, sushi a salátům. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Šumivá vína
Zbytkový cukr: Brut
Typ vína: Šumivé víno
Region: Lisabon
Druh: Blanc de Blancs
Odrůdy: Arinto, Chardonnay
Aroma: žluté ovoce, květiny, sušené ovoce

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Adega Mae je velmi moderní vinařství, jehož první sklizeň hroznů proběhla v roce 2010. My jsme toto vinařství do naší nabídky zařadili na jaře 2016. Zaujala nás předvším základní řada vín s velmi dobrým poměrem ceny a kvality a také velmi široká nabídka jednoodrůdových vín, která nejsou pro Portugalsko tolik typická. Na vinařství Adega Mae byste narazili po necelé hodině jízdy autem z Lisabonu směrem na sever, poblíž města Torres Verdas. Zdejší vinice jsou pod výrazným vlivem Atlantského oceánu. Mísí se tu vliv Atlantiku, kontinentálního a středomořského klimatu. Specifické podmínky dávají prostor pro vznik velmi zajímavých vín. Na produkci ve vinařství dohlíží známý vinař Anselmo Mendes. Spolu s Anselmem tvoří tým mladý nadějný vinař Diogo Lopes.

Pokud vás vinařství zaujalo, můžete se o něm dozvědět víc v článku na našem blogu.

adega-mae