Mariana 2023 suché růžové

220 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: suché růžové víno
  • Region: Alentejo
  • Obsah alkoholu: 12,5 %

 

  • Odrůdy: Touriga Nacional, Aragonez
  • Aroma: třešně, jahody, květinové tóny

 

  • Zbytkový cukr: 2,8 g/l
  • Obsah kyselin: 5,9 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Vinařství Herdade do Rocim se nachází v regionu Alentejo poblíž města Vidigueira. Během letních měsíců jsou teploty v regionu extrémně vysoké. Přesto se ale povedlo v Rocimu vyrobit neuvěřitelně svěží růžové víno. Daří se to díky navádění vinné révy na podpěry tak, že listy velmi dobře zastíní hrozny. Klíčem k úspěchu je kromě zastínění i určení ideálního okamžiku sklizně. 

Jak už jste asi zvyklí u vinařství Herdade do Rocim, tak i při výrobě růžového vína probíhá sklizeň ručně. Po 12 kg přepravkách se hrozny nanosí do vinařství, kde jsou následně tříděny na vibračních stolech a pak putují do lisu. Fermentace probíhá v malých nerezových nádržích při teplotě 14°C po dobu 17 dnů. V lahvi zraje po dobu minimálně tří měsíců před uvedením na trh. 

Víno je vyrobeno ze dvou odrůd: Touriga Nacional (typická odrůda pro výrobu portských vín) a Aragonez (ve Španělsku je odrůda známá pod názvem Tempranillo). Díky omezenému kontaktu se slupkami má toto rosé jemnou lososově růžovou barvu. Ve vůni jsou snadno rozpoznatelné tóny třešní a jahod. Zároveň můžete ve víně najít květinové tóny, které mu propůjčuje právě odrůda Touriga Nacional. Má příjemnou mineralitu a kyselinku. Je hodně osvěžující a šťavnaté. V porovnání s předchozím ročníkem je víno víc šťavnaté, bohatší a příjemně minerální. Kyselina není tolik ostrá, a tak je víno příjemnější už jako mladé. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno podávejte vychlazení na teplotu 8 °C.

Doporučujeme podávat k lehkým letním salátům, mořským plodům, asijské kuchyni, sushi, těstovinám s bazalkovým pestem. 

Příběh vína

Mariana? Říkáte si proč zrovna jméno Mariana? Název vína byl inspirován místním milostným příběhem jeptišky Mariany Alcoforado a galantního francouzského vojáka, který byl v Portugalsku se svojí armádou na konci války v 17. století. Milostné dopisy, které Mariana psala vojákovi, byly zveřejněny ve Francii v roce 1669 a staly se slavnými. Příběh však nemá šťastný konec. Voják se vrátil do své vlasti, tam se oženil a byl povýšen na maršála. Mariana se svého milého nedočkala, a tak žila v ústraní do svých 83 let. Portugalská historie jí zmiňuje jako sestru Marianu. Vzpomeňte si na tento příběh, až bude popíjet víno Mariana z vinařství Herdade do Rocim.

Doplňkové parametry

Kategorie: Růžová vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Růžové víno
Region: Alentejo
Odrůdy: Touriga Nacional, Aragonez
Aroma: třešně, jahody, květinové tóny

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Herdade do Rocim je moderní vinařství z oblasti Alentejo. Nachází se mezi městečky Cuba a Vidigueira. Celý projekt vinařství byl odstartovaný v roce 2000. Byla postavena nová moderní budova a osázeno 20 hektarů okolní půdy. V současnosti se o vinařství stará mladá vinařka Catarina Viera a její manžel Pedro Ribeiro. Společně produkují suchá vína nejvyšší kvality. K výrobě vín využívají i jiné odrůdy, než byly v minulosti typické pro Alentejo. To je důvod, proč je většina jejich vín lahvována jako regionální víno. Výjimku tvoří pouze víno Amfora. Vinařství Rocim totiž obnovilo tradici výroby vína v hliněných amforách (v Alenteju nazývaných Talhas). Tato vína splňují kritérium tradičních odrůd a proto jsou lahvována s klasifikací DOC. Hlavní produktovou řadou vinařství jsou vína značky Rocim. Pod tímto názvem produkují, jak cuvée tak jednoodrůdová vína. Vinařství Rocim nabízí i základní vína lahvovaná pod názvem Mariana. Tato vína jsou od počátku nejprodávanějšími víny v našem sortimentu, díky skvělému poměru cena versus kvalita. V sortimentu naleznete i víno z odloučené vinice poblíž Lisabonu. To nese název Vale da Mata. Vyrábí se na vinici poblíž Lisabonu, kterou vinařka zdědila po svém dědečkovi. Ten vždycky tvrdil, že zdejší klima předurčuje tuto vinici k výrobě exkluzivních vín. 

rocim