Crasto DOC 2017 suché růžové

245 Kč
Skladem
 • Typ: suché růžové víno
 • Region: Douro 
 • Obsah alkoholu: 13 %

 

 • Odrůdy: 85% Tinta Roriz; 15% Touriga Nacional
 • Aroma: lesní ovoce, květinové tóny

 

 • Zbytkový cukr: 3,5 g/l
 • Obsah kyselin:  5,3 g/l
 • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Hrozny se sbírají na víc než 20 let starém vinohradu. Ten je orientovaný jiho-východně a převažuje na něm břidlice. Sběr tu probíhá ručně. Jiná možnost na strmých vinohradech ani není. Poté, co se hrozny dostanou do vinařství, se pečlivě třídí na vibračních stolech. Následujeme velmi jemné lisování. Mošt se přemístí do nerezových nádrží, kde zůstane po dobu 48 při teplotě 8°C. Po 48 hodinách následuje alkoholové kvašení, které probíhá při teplotě 14°C po dobu 30 dnů. Výsledné víno zraje v nerezových tancích 3 měsíce. 

Víno má jasnou lososovou barvu. Je úžasně svěží s tóny lesního ovoce. Zajímavé jsou i jemné tóny květin. V chuti zaujme hlavně mineralita. Tu víno získává z břidlicového podloží na vinohradu. Má dobrou strukturu, je vyvážené a v závěru velmi osvěžující. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze, v chladu a temnu. Víno podávejte vychlazené na teplotu 8-10°C.

Doporučujeme podávat ke grilovanému kuřeti s rozmarýnem, lehce pikantní thajské kuchyni, krůtímu masu s brusinkovou omáčkou nebo k letním salátům.

A jaký byl rok 2017?

V roce 2017 se začalo sklízet tak brzo, že něco podobného novodobá historie vinařství Crasto nepamatuje. Zima byla v tomto roce velmi teplá a suchá. To znamená, že celý cyklus vinné révy začal mnohem dříve než normálně. Nedostatek vláhy byl po celý rok. Vinná réva se na tyto podmínky dobře adaptovala. Jako první se začala sklízet bílá odrůda Viosinho. Bylo to už 8. srpna. Sklizeň hroznů na růžové víno začala 22. srpna. Časem se ukázalo, že byl moment sklizně určený velmi dobře. Díky tomu si výsledné víno uchovalo mineralitu a přirozené kyselinky. Celkově se dá konstatovat, že se v roce 2017 sklidilo méně hroznů (byl nižší výnos). Ale sklizené hrozny byly neuvěřitelně koncentrované. Byla to velká výzva pro celý tým. Ale vinaři z Quinta do Crasto věří, že se rok 2017 svojí kvalitou zapíše do historie. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Růžová vína
Typ: růžové víno
Druh: suché
Region: Douro
Odrůdy: Tinta Roriz, Touriga Nacional
Aroma: lesní ovoce, květiny

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Přestože je vinařství Quinta do Crasto nováčkem v naší nabídce, tak jeho kořeny sahají až do 17. století. V roce 1910 koupil vinařství Constantino de Almeida (spolumajitel Port house of Constantino). V roce 1980 převzala vinařství Constantinova vnučka Leonor se svým manželem - Jorge Roquette. Celé vinařství opravili a vytvořili z něho úspěšný rodinný podnik. V roce 1994 se změnila právní úprava v Portugalsku. Do té doby mohli vyvážet portská vína mimo Portugalsko pouze velké vinařské domy. Nový zákon umožnil vývoz i samostatným menším vinařům. Díky tomu od roku 1994 vyváží Quinta do Crasto svá portská i klasická suchá vína do celého světa. Od té doby patří Quinta do Crasto mezi nejlépe fungující rodinné podniky v údolí Doura. 

Vinařství se nachází v samém srdci regionu Douro (subregion Cima Corgo) mezi městy Peso da Régua  a Pinhao. Jejich vinice jsou vysázeny přímo na břehu a stoupají až do nadmořské výšky 600m.n.m.. Nejčastější jsou terasovité vinice, jako podloží převažuje břidlice. 

Pár stručných faktů o vinařství

 • Region: Douro
 • Rok založení: 1615
 • Majitelé: Jorge a Leonor Roquette
 • Hlavní vinaři: Dominic Morris, Manuel Lobo, Tomás Roquette
 • Velikost vinařství: 150 ha 
 • Velikost vinic: 70 ha
 • Roční produkce lahví: 816 000

crasto