Ventozela Pet Nat 2022 šumivé bílé

268 Kč
Vyprodáno
  • Typ: Pet Nat šumivé bílé
  • Region: Vinho Verde
  • Obsah alkoholu: 12,5 %

 

  • Odrůdy: 75% Loureiro, 25% Fernao Pires
  • Aroma: tropické ovoce, pomerančový květ, vyzrálé hrušky a jablka

 

  • Zbytkový cukr: 10 g/l
  • Obsah kyselin: 6,5 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Nejsme velkými fanoušky naturálních vín, ale tenkrát jsme udělali výjimku a do naší nabídky jsme přidali zajímavé víno Pet Nat z vinařství Casal de Ventozela. Zaujal nás hlavně způsob výroby. Jedná se totiž o nejstarší způsob výroby šumivých vín. Metodě se odborně říká Méthode Ancestrale. V minulosti se takhle vyráběli všechny mírně perlivá vína Vinho Verde. Při této metodě se víno lahvuje ještě před dokončením fermentace. Má to ale svá pravidla, tak se na to pojďme společně podívat.  

Do vína se nepřidává žádná směs cukru a kvasinek jako je tomu u výroby Champagne. Neprobíhá ani známé odstřelování kalů. Díky tomu je víno v lahvi mírně zakalené a obsahuje sediment. Metoda je postavená na filozofii "nic se nepřidává, nic se neodebírá". V posledních letech tato výrobní metoda ve světě zažívá velký boom. Pet Nat je zkratka Péttilant Naturel v překladu z francouzštiny to znamená přirozeně perlivé. Výroba je relativně jednoduchá a má nádech starobylosti, i proto jsou tato vína stále více a více oblíbená, jak u vinařů, tak u široké veřejnosti. Původ tohoto vína je jak jinak než ve Francii v Limoux. 

Kouzlo těchto vín spočívá v tom, že nalahvujete živé víno, které dokvasí až v lahvi. Vlivem toho je každá lahev jiná, a vy tak moc nevíte, co pod klasickou pivní zátkou objevíte. Lahvovat se musí vína s cukrem pod 14g/l, jinak by pivní zátka tlak v lahvi neudržela a vyletěla. Tím, že se do vína nic nepřidává, se jedná o zcela přírodní, živelné víno, které je svěží s výrazným projevem hroznů. Perlení je jemnější než u klasického Champagne.

Víno má zakalenou zlatě žlutou barvu. Ve Vůni tohoto Pet Natu najdete tóny tropického ovoce, pomerančového květu, vyzrálých hrušek a jablek. V chuti je šťavnaté, svěží s mírnou slaností získanou díky blízkosti Atlantiku. V chuti bychom toto víno nepřirovnali k žádnému klasickému vínu, je to zkrátka samostatná kategorie. Je to zkrátka zajímavé netradiční víno, které podle nás stojí za zkoušku. Určitě si najde zákazníky, kteří si ho zamilují, ale bude mít také ty, kterým chutnat nemusí. Pro nás je to perfektně pitelné víno, u kterého můžete v průběhu pití lahve přemýšlet do které kategorie zákazníků spadáte. Jestli vám víno chutná a nebo vám vlastně nechutná. Na konci zjistíte, že lahev zmizela a vy máte pocit, že tohle víno musíte zkusit znovu. I my jsme ho zkusili znovu a objednali jsme ho tentokrát mnohem víc než loni, aby se nevyprodalo, tak rychle jako loni ;-). 

Servírování a skladování

Skladujte v chladu a temnu. Víno podávejte vychlazení na teplotu 8-10°C. 

Doporučujeme podávat k mořským plodům, kuřecímu a krůtímu masu, rybám a lehkým letním salátům. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Portugalská vína
Zbytkový cukr: Brut
Typ vína: Šumivé víno
Region: Vinho Verde
Bublinky: šumivé víno Brut
Odrůdy: 75% Loureiro, 25% Fernao Pires
Aroma: tropické ovoce, pomerančový květ, vyzrálé hrušky a jablka

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Rodinné vinařství Casal de Ventozela bylo založeno v roce 1983. Vinice jsou situovány na severu Portugalska v regionu Vinho Verde. Konkrétně v subregionu Vale do Ave ve městečku Mogege. Vinařství proslulo hlavně výrobou jednoodrůdových vín z místní odrůd. Vinice se rozprostírají v nadmořské výšce od 100 m.n.m. do 200 m.n.m.. Celkově obhospodařují kolem 27 hektarů vinic. 

Zdejší klima je výrazně ovlivněno Atlantikem. Od oceánu proudí na vinice chladnější vzduch. Díky tomu jsou vína příjemně svěží a dobře pitelná. O výrobu vín se stará relativně mladý tým, který se nebojí kombinovat experimenty s tradičními postupy. Hlavními vinaři jsou Pedro Campos a Fernando Moura. 

Poznávacím znakem vín z tohoto vinařství je svěžest, výrazné aroma a vyváženost. Svěžest a moderní vzhled lahví vás jistě zaujmou. Na lahvích jsou vyobrazené typické znaky používané na tradičních portugalských kachličkách zvaných Azulejos. 

 
ventozela