Sequeira LBV 2016 portské

560 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: portské víno
  • Region: Douro 
  • Obsah alkoholu: 19,5 %

 

  • Odrůdy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Barroca
  • Aroma: červené ovoce, černý rybíz, višňový džem, čokoláda

 

  • Zbytkový cukr: 96 g/l
  • Obsah kyselin: 3,72 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Vinařství Quinta da Sequeira patří mezi nejmenší vinařství, ze kterých momentálně dovážíme vína. V současnosti tato malá rodinná firma obhospodařuje přibližně 15 hektarů vinic. V jejich nabídce se v posledních letech začala objevovat i portská vína. Představujeme vám nyní portské víno LBV z ročníku 2016. Ten je v Douru považovaný za mimořádně úspěšný, co se týká portských vín. U nejvyšší řady portských vín typu Vintage je ročník 2016 označený jako všeobecně deklarovaný. To znamená, že většina výrobců považuje tento rok za natolik speciální, že přihlásili svá ročníková vína k deklarační komisi, aby je schválili jako vína nejvyšší kvality označovaná jako Vintage port.

V takto skvělém roce dosáhla skvělých výsledků i portská vína typu LBV (Late Bottled Vintage). Tato vína  se v porovnání s Vintage nechají delší dobu zrát než se nalahvují a nemusí se přihlašovat k deklarační komisi. Představují velmi zajímavou kategorii portských vín, kdy za velmi příznivou cenu často získáte víno, které se charakterem hodně podobá vínu Vintage. I toto víno má totiž veliký potenciál pro další zrání v lahvi. Když už se ale víno rozhodnete ochutnat, taky byste ho neměli nechávat otevřené příliš dlouho. Má sice vysoký obsah alkoholu, ale několik týdnů otevřené nevydrží ve stejné kondici. Víno zrálo bez přístupu kyslíku, takže mu po otevření přítomnost kyslíku neprospívá. 

Víno má sytou rubínovou barvu. Zrálo čtyři roky ve velkých dubových sudech, aby se zamezilo přístupu kyslíku a zachoval se charakter čerstvého červeného ovoce. Ve vůni najdete aroma višňového džemu, černého rybízu, červeného ovoce a čokolády. Víno je v chuti hodně plné a koncentrované. To jsou klíčové vlastnosti pro výrobu LBV, díky nim má víno potenciál na další zlepšování v lahvi. Pokud ho ochutnáte jako mladé, tak si ho užijete hodně ovocné, šťavnaté s osvěžující kyselinou. S přibývajícími roky se začne víc projevovat kořenitost a tóny sušeného ovoce. Je tak je na vás, jestli si ho užijete hned a nebo mu dáte čas. Pozor jen na skladování. Víno by mělo mít stálou teplotu při skladování.

Servírování a skladování 

Skladujte v ležaté poloze, v chladu a temnu. Víno doporučujeme servírovat mírně vychlazené. Ideálně na teplotu kolem  17°C. Po otevření uchovávejte v lednici ne však příliš dlouhou dobu, ztrácí pak své vlastnosti. 

Doporučujeme podávat k čokoládovým dezertům s višňovým nebo malinovým přelivem, čokoládovým lanýžům. V Portugalsku k LBV určitě vyzkoušejte tradiční sýr Queijo da Serra. 

Jaký byl rok 2016?

Množství srážek bylo v Douro během zimy nejvyšší za posledních 30 let. Díky tomu si vinná réva udělala zásobu vody v půdě na nadcházející horké a dlouhé letní měsíce. Začátek roku byl netradičně hodně teplý. Naopak měsíce duben a květen byly velmi chladné a taky deštivé. Proto ten kdo nevěnoval čas vinicím v této době, tak utrpěl větší ztráty vlivem chorob a plísní. Uvádí se, že produkce v Douru díky tomu klesla o 25%. Avšak ti, co péči o vinice nepodcenili, z toho hodně vytěžili. V červnu a v červenci bylo počasí relativně normální. Poté ale přišel extrémně horký srpen. Teploty stoupaly ke 43°C. To neprospívalo mladým vinohradům, kde vinná réva ještě není tak hluboko zakořeněná. Staré vinohrady naopak těžily z deštivého počasí v zimě. Pro ty kteří zpanikařili a začali sklízet dřív to nebyla dobrá volba. Protože v polovině srpna přišel krátký déšť, který prodloužil období dozrávání. A navíc následovaly čtyři slunečné týdny. Díky všem těmto extrémním podmínkám jsou portská vína z toho ročníku úžasně svěží, elegantní a dobře strukturovaná. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Portská vína
Zbytkový cukr: Dezertní
Typ vína: Portské víno
Typ portského: LBV
Region: Douro
Odrůdy: Touriga Nacional, Tinta Roriz, Touriga Franca, Tinta Barroca
Aroma: červené ovoce, černý rybíz, višňový džem, čokoláda

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Vinařství Quinta da Sequeira leží v oblasti Horního Doura u městečka Vila Nova de Foz Coa. Bylo založeno v roce 1899. Současným majitelem je Mário Cardoso. O vinařství se stará společně se svojí ženou Marií da Graca. Svojí rozlohou vinic se řadí spíš mezi menší vinaře, obhospodařují 15 hektarů vinic. Jejich vína jsou velmi výrazná v aromatice i v chuti. Naprostá většina červených vín Quinta da Sequeira jsou vína nefiltrovaná, díky tomu není nijak narušený jejich potenciál pro další zrání v lahvi. Jejich typická vína jsou bohatá, plná a výrazná vína. Bílým vínům nechybí mineralita, svěžest a výrazné aroma. 

Z červených odrůd tu najdete tradiční Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Amarela a také odrůdu Tinta Barroca. Z bílých jsou zastoupeny odrůdy Gouveio, Rabigato a Viosinho. Velkou zajímavostí je i to, že stále zachovávají přes 100 let starou vinici. Výnosy jsou sice velmi nízké ale výsledná vína z vinice jsou ohromně koncentrovaná. My měli navíc to štěstí, že nám vinař Mário dal ochutnat při sklizni 100 let staré portské víno přímo ze sudu. Řeknu vám, byl to skvělý zážitek :-). 

175940662_4001649373191433_6192578597410904853_n