Caldas Tawny Special Reserve portské

Tip od Petry
430 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: portské víno tawny reserva
  • Region: Douro
  • Obsah alkoholu: 19,5 %

 

  • Odrůdy: Tinta Francisca, Touriga Franca, Tinto Cao a Sousao
  • Aroma: karamel, sušené fíky, koření

 

  • Zbytkový cukr: 112 g/l
  • Obsah kyselin: 5,4 g/l
  • Objem lahve: 750 ml
 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Hrozny pro portské víno Special Tawny reserve se pěstují na vinohradu na břehu řeky Douro. Součástí etikety vína je i název vinice - Quinta das Caldas. Z terasovitých vinic je krásný výhled na řeku Douro. Rozdíl oproti základnímu tawny není ve výrobě, ale ve způsobu zrání. Základní tawny zraje 3-4 roky. Tawny Special reserve zraje před lahvováním 8 let v dubových sudech. Přes póry dubového sudu probíhá proces řízené oxidace vína. Díky tomu se vínu mění barva ze sytě červené na jantarovou s hnědými odlesky. 

Ve vůni je patrné aroma karamelu s nádechem koření a sušených fíků. Ve vůni naleznete i jemné tóny dubových sudů. Víno je velmi jemné a vyvážené. Má dlouhý harmonický závěr. V porovnání se stejným typem portského vína od firmy Quinta do Infantado (Reserva Margarida) je toto víno sladší a výraznější, co se týká vůně sušeného ovoce. 

Servírování a skladování

Servírujte při teplotě 15°C. Tedy mírně vychlazené. Servírujte v menších skleničkách tulipánového tvaru. Ideálně rozlévejte množství odpovídající  85 ml. Před otevřením skladujte v chladu a temnu v ležaté poloze. Po otevření skladujte v chladničce. Prodloužíte tím životnost vína. Tento typ portského vína je méně náchylný na působení kyslíků. Naopak po týdnu od otevření se ještě víc rozvoní.  

Doporučujeme podávat k dezertům s pudinkem a karamelem, pomerančovým dezertům, tarte tatin (francouzský obrácený jablečný koláč), tvrdým sýrům s ořechy. A zde také recept na zmíněný Tarte Tatin (blog Mangiare.cz).

Příběh vinařství

Vinařství Alves de Sousa vyrábí suchá vína z Doura již 20 let. Avšak rodinné zkušenosti s produkcí portských vín jsou mnohem delší. Hlavní vinař Tiago, započal v rodině Sousa pátou generaci, která se věnuje produkci vín. Dle jeho názoru je údolí Doura velmi unikátní vinařskou oblastí. Díky obrovské členitosti, která je v Douru, je možné na každé vinici vyrábět zcela odlišná vína. Na otázku, proč nepoužívají i nějaké mezinárodní odrůdy, Tiago odpovídá, že by to bylo čisté bláznovství. Když domorodé odrůdy v údolí Doura jsou tak unikátní. Vinařství klade velký důraz na okolní ekostém. Například na vinici Quinta da Gaivosa rostou již dlouhá léta eucalyptusy. A i to dává vínům z této vinice jedinečný charakter.

Doplňkové parametry

Kategorie: Portská vína
Zbytkový cukr: Dezertní
Typ vína: Portské víno
Typ portského: Tawny, Reserva
Region: Douro
Odrůdy: Tinta Francisca, Touriga Franca, Tinto Cao a Sousao
Aroma: karamel, sušené fíky, koření

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Rodinné vinařství Alves de Sousa dříve pouze pěstovalo hrozny, které následně putovaly k firmám produkujícím portská vína. Současný majitel Domingos Alves de Sousa se ale rozhodnul pro výrobu vlastní značky vín. V současnosti si všechny hrozny pěstují sami na 6 vinicích ("quintas"). Výrobu vín má ve vinařství na starosti syn majitel Tiago Alves de Sousa. Tiago je v Portugalsku povážován za jednoho z nejtalentovanějších vinařů z mladé nastupující generace. Všechny hrozny zpracovávají v budově umístěné na vinici Quinta da Gaivosa. Donedávna měli pouze původní budovu vinařství. Dva roky zpátky vybudovali hned vedle novou velmi moderní budovu. Sem umístili veškeré technologie a loňská sklizeň již probíhala v nových prostorách. Vína vyrábí převážně z místních odrůd. Vinař Tiago zastává názor, že místní odrůdy jsou tak rozmanitézajímavé, že není třeba vysazovat odrůdy mezinárodní. Celkově je velkým milovníkem údolí Doura. Tvrdí, že díky velké členitosti terénu, nevyrobí ani sousední vinař stejná vína.

V nabídce vinařství naleznete suchá bílá, růžová a červená vína. Produkují také portská vína. Hrozny pro portská vína pěstují na vinicích Quinta da GaivosaQuinta das Caldas. Zaujalo vás toto vinařství a chcete se o něm dozvědět víc? Mrkněte na článek na našem blogu.

sousa