Extra panenský olivový olej Mainova Clássico BAG IN BOX 3l

Tip od Viléma
Značka: Mainova
1 290 Kč
Skladem (>6 ks)
 • Region: Alentejo, Portugalsko
 • Odrůdy: Cobrancosa, Cordovil, Arbequina a Frantoio

 

 • Max. acidita: 0,2%
 • Typ lisování: za studena

 

 • Doporučená spotřeba: 12/2025
 • Cena za litr: 430 Kč

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika oleje

Poměrně dlouhou dobu jsme hledali dalšího výrobce olivového oleje, protože na dodávky z De Prada se nelze spolehnout. Teprve letos se nám podařilo objevit perfektní olivový olej z Alenteja. Mainova je poměrně nový projekt, jehož historie se začala psát před 10 lety, kdy rodina Monteiro koupila usedlost Herdade da Fonte Santa v Alenteju. Do projektu vtáhli svojí nejmladší dceru Barbaru Monteiro, která opustila svojí práci v oboru komunikací a odstěhovala se na poklidný venkov. Stala se tak hlavní tváří značky Mainova. A i název firmy se pojí k ní. Je totiž nemladší ze tří sester a v Portugalsku se nejmladší řekne mais nova. Z toho pak snadno vznikl název Mainova

My jsme se zamilovali do jejich olivových olejů snad ještě než jsme je ochutnali, a to díky krásnému designu obalů. Báli jsme se, aby samotný olej nebyl zklamáním, což se nám stalo už mnohokrát předtím. Ale tady to tak nebylo. Olej nádherně voní a skvěle chutná. Ihned po otevření vás do nosu praští neskutečná vůně čerstvě vymačkaných oliv, zelených listů a mírně hořká vůně čerstvých mandlí. V chuti je nejdřív příjemně jemný, ovocný, šťavnatý ale přeci jen v samém závěru lehce zaškrábe v krku, ale to ke kvalitnímu oleji prostě patří. Je příjemně pikantní a mírně nahořklý. Stejně jako většina olejů, které jsme měli možnost z Alenteja ochutnat, vyniká i tento olej příjemnou ovocnou chutí

Nutriční hodnoty ve 100 ml

 • Tuky: 91,2 g
 • Energetická hodnota: 821 kcal
 • Nasycené mastné kyseliny: 13,1 g
 • Cukry: 0 g
 • Sůl: 0 g
 • Bílkoviny: 0 g

Skladování

Olivový olej v bag in boxu je velmi dobře chráněný před světlem a vzduchem. Proto není potřeba ho skladovat v temnu. Při nízké teplotě olej poměrně rychle tuhne (už za pár hodin). Pokud vám olej ztuhne, umístěte ho do místnosti o běžné pokojové teplotě. Doba, za kterou se olej vrátí do původní konzistence, může být mnohem delší než doba, za kterou ztuhl.

Hodí se do salátů, na přípravu ryb a mořských plodů. Fajn je určitě i na jakékoliv pesto. Skvělý je i samotný s čerstvou bagetou a já osobně miluju namáčet si okraje od pizzy do dobrého olivového oleje.

Doplňkové parametry

Kategorie: Olivové oleje
Region: Alentejo
Acidita: 0,2%
Odrůdy: Cobrancosa, Cordovil,  Arbequina a Frantoio

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

V roce 2010 se v Alenteju zrodil velmi zajímavý rodinný projekt Mainova. Hlavní tváří tohoto projektu je Barbara Monteiro. V roce 2010 její rodiče koupili usedlost Herdade da Fonte Santa v Alenteju. Následně přemluvili svojí nejmladší dceru Barbaru, aby se stala součástí rodinné firmy. Ta nabídku přijala a opustila svojí práci v oboru komunikací a přestěhovala se do poklidného Alenteja. Od té doby naprosto propadla jeho kouzlu. Název firmy vlastně vznikl také díky Barbaře. Je nejmladší ze tří sester. A v Portugalsku se nejmladší řekne mais nova. Vynecháním písma s vznikl název této ambiciózní firmy, které klade hlavní důraz na udržitelnost. Barbary rodiče si prý často dělají srandu, a říkají že jejich nejstarší dcera je veterinářka, prostřední lékařka a ta nejmladší to je prostě Mainova. Původně rodina žila ve městě Fátima, kde mají firmu na výrobu keramiky - Matceramica. Proto nás nepřekvapilo, že olivový olej Early Harvest je v nádherné keramické lahvi, na jejímž designu se podílel portugalský umělec a ilustrátor Ándré Coelho. 

Celkově preferují minimální zásahy do produkce, jak vín, tak olivových olejů. Snaží se aby jejich obaly byly ze sta procent recyklovatelné. Hrozny i olivy pěstují buď v režimu integrované nebo organické produkce. Produkty mají také certifikaci vegan. S pomocí anglického enologa Davida Booth vysadili v Alenteju 20 hektarů vinic a 90 hektarů olivovníku. Za produkcí vín momentálně v Mainově stojí proslulý portugalský vinař António Macanito. Podle Antónia je horní Alentejo nejvíc vyváženou oblastí na výrobu vín, kde převařuje žulové a břidlicové podloží. Díky těmto podmínkám je možné vyrábět vína, s co nejméně zásahy, a s co možná nejnižším množstvím siřičitanů. V současnosti produkují tři hlavní hlavní značky vín - Mainova, Moinante a Milmat. Nepoužívají kapsle ale hrdlo lahví zalévají voskem. Celkově kladou velký důraz na design svých produktů a to je to, co nás jako první zaujalo na tomto projektu. 

mainova Out 02_-24