Vale da Raposa Reserva DOC 2017 suché červené

295 Kč
Skladem
  • Typ: suché červené víno
  • Region: Douro
  • Obsah alkoholu: 14,5 %

 

  • Odrůdy: Touriga Nacional,Touriga Franca, Tinto Cao
  • Aroma: fialky, maliny, borovice, hořká čokoláda, švestky

 

  • Zbytkový cukr: <0,6 g/l
  • Obsah kyselin: 5,7 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Rok 2017 patřil mezi nejsušší roky v Douru vůbec. Množství srážek bylo poloviční oproti normálu. Denní teploty byly vysoké a během června, července a srpna přišlo několik vln veder. Tyto extrémní podmínky byly vyváženy nízkými teplotami během noci. Díky tomu hrozny velmi dobře dozrávaly. Přesto sklizeň začala oproti běžným rokům velmi brzy. Sklízet se začalo už 22. srpna. Bylo to na většině vinohradů přibližně o 20 dní dřív než normálně. Těsně před sklizní trochu klesly teploty, a to napomohlo k ještě pozvolnějšímu dozrávání. Sklizené hrozny měli perfektní kvalitu. Ačkoliv panovaly obavy kvůli brzké sklizni, tak hned po převozu hroznů do vinařství tyto obav zmizely. Sklizené hrozny byly koncentrované, vyvážené s intenzivní ovocnou chutí a s velmi dobrou strukturou. Perfektní byly hrozny na bílé, růžové, červené i portské víno. Tento rok se pravděpodobně nezapíše do historie jen extrémním nedostatkem srážek ale také kvalitou vín. 

Hrozny se sklízí na vinici Vale da Raposa, která je přes dvacet let stará. Sklizeň probíhá vždy ručně. Víno Vale da Raposa Reserva je vyrobené ze tří typických odrůd pro region Douro. Po sběru hroznů následovalo odstopkování a šestidenní fermentace, při které se hlídá teplota. Macerace probíhala po dobu tří dnů. Výsledné víno zrálo 12 měsíců ve francouzských dubových sudech, které jsou tři roky staré. 

Víno má sytou rubínovou barvu. Ve vůni najdete tóny fialek, malin, borovice a hořké čokolády. V chuti vás překvapí svojí jemností, elegancí a zároveň komplexností. Narazíte na vyzrálé švestky a jemný nádech kávy. Je středně dlouhé a perfektně vyvážené. U tohoto vína je úžasné zkoumat jednotlivé vůně. Během popíjení můžete objevovat stále nové a nové vůně a chutě. Víno se hodně mění. Je odlišné od zbytku našich vín tím, že není primárně ovocné. Přesto tam ale ovocné tóny najdete, ale nejsou tolik výrazné hned po ochutnání. Když stojíte na jejich vinici, tak cítíte okolní vegetaci (eukalypty, borovice...) a to všechno potom cítíte i ve víně. 

Servírování a skladování

Servírujte při teplotě 17°C. Doporučujeme otevřít 20-30 minut před podáváním. Skladujte v chladu a temnu v ležaté poloze. Potenciál zrání uvádí vinař 7-8 let.

Doporučujeme podávat k pečenému drůbežímu masu, hovězímu masu, sýrům, skvěle se hodí i k uzeným produktům, těstovinám s boloňskou omáčkou nebo k hovězím burgerům. 

Příběh vína 

Název vína je stejný jako název vinice, na které se hrozny pěstují. V překladu to znamená "liščí údolí". Vinici o rozloze 18 hektarů koupilo vinařství v 80. letech. První úspěchy začala vína z této vinice sklízet v roce 1992. Například Oz Clarke, jeden z nejznámějších vinařských žurnalistů v Anglii, zařadil víno z této vinice na seznam "30 Best Buys" ve světě. Seznam zohledňuje poměr ceny a kvality.

Ocenění

  • Titul "Portugalský vinař roku 1999 a 2006"

Doplňkové parametry

Kategorie: Červená vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Červené víno
Region: Douro
Odrůdy: Touriga Nacional, Tinta Roriz a Tinto Cao
Aroma: fialky, maliny, borovice, hořká čokoláda, švestky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Rodinné vinařství Alves de Sousa dříve pouze pěstovalo hrozny, které následně putovaly k firmám produkujícím portská vína. Současný majitel Domingos Alves de Sousa se ale rozhodnul pro výrobu vlastní značky vín. V současnosti si všechny hrozny pěstují sami na 6 vinicích ("quintas"). Výrobu vín má ve vinařství na starosti syn majitel Tiago Alves de Sousa. Tiago je v Portugalsku povážován za jednoho z nejtalentovanějších vinařů z mladé nastupující generace. Všechny hrozny zpracovávají v budově umístěné na vinici Quinta da Gaivosa. Donedávna měli pouze původní budovu vinařství. Dva roky zpátky vybudovali hned vedle novou velmi moderní budovu. Sem umístili veškeré technologie a loňská sklizeň již probíhala v nových prostorách. Vína vyrábí převážně z místních odrůd. Vinař Tiago zastává názor, že místní odrůdy jsou tak rozmanitézajímavé, že není třeba vysazovat odrůdy mezinárodní. Celkově je velkým milovníkem údolí Doura. Tvrdí, že díky velké členitosti terénu, nevyrobí ani sousední vinař stejná vína.

V nabídce vinařství naleznete suchá bílá, růžová a červená vína. Produkují také portská vína. Hrozny pro portská vína pěstují na vinicích Quinta da GaivosaQuinta das Caldas. Zaujalo vás toto vinařství a chcete se o něm dozvědět víc? Mrkněte na článek na našem blogu.

sousa