Risco DOC 2018 suché červené

200 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: suché červené víno
  • Region: Setúbal
  • Obsah alkoholu:  13,5 %

 

  • Odrůdy: Castelao, Alicante Bouschet
  • Aroma: červené ovoce, fialky, bylinky

 

  • Zbytkový cukr: 2,6 g/l
  • Obsah kyselin: 5,1 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

První ročník červeného vína Risco byl uveden na trh v roce 2006. Jednalo se o ročník 2005. Za produkcí tohoto vína stojí vinař António Saramago, který letos oslavil 71 let. Jen těžko byste v Portugalsku hledali vinaře s většímu zkušenostmi. Přes 50 let působí ve vinařském světě jako enolog nebo konzultant. Svoje vlastní vinařství ale založil teprve nedávno a to v roce 2002. Jedná se o rodinný podnik. V současnosti nevlastní vinice ani budovu na zpracování hroznů. Všechny hrozny pečlivě vybírá a kupuje od vinařů na Setúbalu. Samotná výroba vín pak probíhá v pronajatých prostorách ve vinařství Quinta de Catralvos.  

António Saramago je v Portugalsku považován za experta na odrůdu Castelao. Není tedy žádné překvapení, že i víno Risco tuto odrůdu obsahuje. Castelao je trochu náročnější odrůda na pěstování, ale zase dává perfektní vína, pokud se pěstuje v písčitých půdách. A ty na Setúbalu jsou. Víno má rubovou barvu s fialkovými odlesky. První, co vás hned udeří do nosu, jsou tóny bylinek. Dále ve víně narazíte také na tóny červeného ovoce a fialek. Víno má výraznou tříslovinu, díky které je ideální na párování s pořádným kusem masa. Kromě třísloviny naleznete ve víně i hodně živou kyselinu a příjemnou mineralitu.   

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno servírujte při teplotě 17°C. Doporučujeme otevřít minimálně 10 minut před podáváním. 

Doporučujeme podávat k hovězím steakům, jehněčímu masu, houbovému rizotu nebo třeba k ragú z červených fazolí s vepřovým masem. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Červená vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Červené víno
Region: Setúbal
Odrůdy: Castelao, Alicante Bouschet
Aroma: červené ovoce, fialky, bylinky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

António Saramago je vinař, který má v Portugalsku nejvíc zkušeností s produkcí vín. Ve vinařském světě se totiž pohybuje neuvěřitelných 56 let. Převážnou část své kariéry pracoval ve vinařství José Mária da Fonseca na poloostrově Setúbal. Zde také potkal dvě velké vinařské osobnosti té doby - Manuela Vieru a Antónia Soares Franca. Od nich získával cenné zkušenosti do svých začátků. Nejprve však začínal v laboratoři, kde získával postupně základní poznatky o jednotlivých vínech a odrůdách. Z laboratoře se ale velmi rychle propracoval do týmu enologů ve vinařství José Mária da Fonseca. Následně dostal příležitost studovat vinařství ve Francii, konkrétně v Bordeaux. Po studiích se vrátil opět na Setúbal do vinařství Fonseca, kde pracoval 42 let. 

Po odchodu z vinařství José Mária da Fonseca pracoval jako konzultant v různých firmách na Setúbalu a v Alenteju. Nejvíc se zviditelnil jako konzultant ve vinařství Tapada de Coelheiros. Zasadil se o vysázení nových odrůd v Alenteju. Díky němu se stala odrůda Alicante Bouschet součástí zdejší krajiny. Dál tu vysázeli také Cabernet Sauvignon a Chardonnay. Jednalo se o velmi progresivní a hodně sledovaný projekt, který byl ve výsledku velmi úspěšný. Díky tomuto projektu se Antóniovi otevřeli další pracovní možnosti.

V roce 2002 se ale rozhodl realizovat svůj vlastní projekt. Začal na Setúbalu vyrábět svoje vlastní vína pod značkou António Saramago. Snaží se produkovat kvalitní vína za přijatelné ceny. V tuto chvíli nevlastní žádné vinice. Veškeré hrozny si vybírá od místních menších pěstitelů. Hrozny zpracovává v pronajatých prostorách vinařství Quinta de Catralvos. Své vlastní prostory využívá k následnému zrání vín. Specializuje se hlavně na zdejší typickou odrůdu Castelao. V Portugalsku je považovaný za největšího odborníka přes tuto odrůdu. Což není divu, protože studiu této odrůdy zasvětil celý svůj profesní život. 

saramago upr