Quinta do Crasto Touriga Franca DOC 2019 suché červené

1 190 Kč
Skladem (>6 ks)
 • Typ: suché červené víno
 • Region: Douro
 • Obsah alkoholu: 14,5 %

 

 • Odrůda: 100% Touriga Franca
 • Aroma: vyzrálé červené ovoce, květinové tóny, koření, dubový sud

 

 • Zbytkový cukr: 1,6 g/l
 • Obsah kyselin: 5,5 g/l
 • Objem lahve: 750 ml

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

První zmínka o vinařství Quinta do Crasto se objevila už v roce 1615. Vinařství se nachází na naprosto úžasném místě v centrální části údolí Doura, mezi městy Peso da Régua a Pinhão. Je odsud nádherný výhled na řeku Douro a přilehlé vinice. 

Touriga Franca je jako jednoodrůdové víno velmi raritní záležitost, přestože se jedná o velmi tradiční odrůdu v Douru. Najdete ji nejčastěji jako součást cuvée převážně v Douru, a nebo také jako součást portských vín. Odrůda se skvěle adaptovala na podmínky v Douru a při dosažení optimální zralosti dává opravdu výjimečná vína. Pro vinaře je to odrůda, která přináší velké výzvy. Potřebuje na dozrávání opravdu hodně času, pokud ho má, pak je výsledné víno opravdovým zážitkem. Ve vinařství Quinta do Crasto vyrábí toto víno je v těch nejlepších letech, kdy má odrůda potenciál ukázat, jak skvělá je. První jednoodrůdové víno Touriga Franca uvedli na trh v roce 2019. A bylo to víno ze sklizně 2016. Víno doplnilo trojici vysoce kvalitních odrůdových vín, která ve vinařství vyrábí.

Hrozny se do vinařství přinesou po 22kg bedýnkách. Poté se jemně podrtí. Následná fermentace probíhá v nerezových nádržích, kde se kontroluje také teplota při kvašení. Hotové víno se přemístí do nových francouzských dubových sudů, kde zraje 18 měsíců. Ročník 2019 byl lahvovaný v lednu 2021.

Víno má hodně sytě fialovou barvu. Ve vůni je hodně intenzivní. Snadno rozpoznáte tóny vyzrálého červeného ovoce, jemné květinové aroma doplněné o dobře zakomponované tóny koření a dubového sudu. V chuti je v počátku velmi intenzivní postupně se ale vyvine v elegantní víno s mohutnou chutí a dobře zakulacenou tříslovinou. Ta se perfektně doplňuje s intenzivními tóny vyzrálého červeného ovoce. V závěru je víno vyvážené s extrémně dlouhou dochutí a příjemnou svěžestí. Víno perfektně odráží charakter odrůdy Touriga Franca. Získalo také extrémně vysoké hodnocení - 94 bodů od proslulého vinného kritika Roberta Parkera. 

Servírování a skladování 

Skladujte v ležaté poloze, v chladu a temnu. Víno servírujte při teplotě 16-18°C. Doporučujeme otevřít minimálně 20 minut před podáváním. Ideální čas na otevření v rozmezí mezi rokem 2023 a 2042. Víno má obrovský potenciál pro další zrání v lahvi. 

Doporučujeme podávat k rustikálnímu steaku, ideální typ přípravy masa je grilování. Perfektní je také kombinace s kachním masem. Z portugalských pokrmů se k vínu skvěle hodí klasické dušené maso připravované v jednom hrnci se zeleninou a chorizem. 

Ročník 2019 v Douru

Po podprůměrných ročnících 2017 a 2018 byl ročník 2019 mnohem štědřejší, co se týká množství sklizených hroznů. Přesto se jednalo o hodně složitý rok. Zásoby vody v půdě byly díky velmi suché zimě a jaru téměř vyčerpány. I přes nedostatek vody v půdě, ale vinná réva v červnu, červenci a srpnu byla ve skvělé kondici. Připisují to hlavně mírným teplotách, které byly v Douro během května. Pohybovaly se o 5 stupňů pod průměrem poslední dekády. Hrozny dozrávaly hodně pozvolna během července a srpna. Podařilo se je sklidit v naprosto výjimečné zralosti. Sklizeň v roce 2019 byla hodně příznivá. Nízké teploty během noci a horké dny bez deště přispěly k tomu, že se hrozny sklízely v ten nejideálnější moment. Krátký déšť 21. a 22. září byl klíčový pro perfektní dozrávání pozdnějších odrůd jako je Touriga Franca. Sklizeň ve vinařství Quinta do Crasto začala příjezdem bílých hroznů do vinařství 26. srpna. Celá sklizeň končila 11. října, kdy se do vinařství přivezly hrozny z nejvyšších poloh. Červená vína z ročníku 2019 se tak mohou pyšnit intenzivní vůní a dobrou strukturou. Jsou vyvážená se skvělým potenciálem pro další zrání. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Červená vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Červené víno
Region: Douro
Odrůdy: Touriga Franca
Aroma:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Přestože je vinařství Quinta do Crasto nováčkem v naší nabídce, tak jeho kořeny sahají až do 17. století. V roce 1910 koupil vinařství Constantino de Almeida (spolumajitel Port house of Constantino). V roce 1980 převzala vinařství Constantinova vnučka Leonor se svým manželem - Jorge Roquette. Celé vinařství opravili a vytvořili z něho úspěšný rodinný podnik. V roce 1994 se změnila právní úprava v Portugalsku. Do té doby mohli vyvážet portská vína mimo Portugalsko pouze velké vinařské domy. Nový zákon umožnil vývoz i samostatným menším vinařům. Díky tomu od roku 1994 vyváží Quinta do Crasto svá portská i klasická suchá vína do celého světa. Od té doby patří Quinta do Crasto mezi nejlépe fungující rodinné podniky v údolí Doura. 

Vinařství se nachází v samém srdci regionu Douro (subregion Cima Corgo) mezi městy Peso da Régua  a Pinhao. Jejich vinice jsou vysázeny přímo na břehu a stoupají až do nadmořské výšky 600m.n.m.. Nejčastější jsou terasovité vinice, jako podloží převažuje břidlice. 

Pár stručných faktů o vinařství

 • Region: Douro
 • Rok založení: 1615
 • Majitelé: Jorge a Leonor Roquette
 • Hlavní vinaři: Dominic Morris, Manuel Lobo, Tomás Roquette
 • Velikost vinařství: 150 ha 
 • Velikost vinic: 70 ha
 • Roční produkce lahví: 816 000

crasto