Crasto Douro DOC 2020 Magnum suché červené

695 Kč
Skladem (>6 ks)
 • Typ: suché červené víno
 • Region: Douro
 • Obsah alkoholu: 14,5 %

 

 • Odrůdy: Tinta Roriz, Touriga Franca, Touriga Nacional a Tinta Barroca
 • Aroma: červené ovoce, vyzrálé švestky, černý rybíz, koření, tóny dubového sudu

 

 • Zbytkový cukr: 1,7 g/l
 • Obsah kyselin: 5,1 g/l
 • Objem lahve: 1500 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Historie vinařství Quinta do Crasto se začala psát v roce 1615. Z tohoto roku najdeme první zmínky o vinařství a o jejich produkci vín. Mají dlouholetou tradici ve výrobě vín jak portských tak suchých vín. Rodinné vinařství obhospodařuje vysoce ceněné vinice v oblasti Cima Corgo (střední Douro). Zdejší půda je převážně břidlicová. Kořeny vinné révy jsou několik metrů hluboko, aby mohly získávat vláhu. Břidlice absorbuje teplo, které vinné réva využívá během chladných nocí. Panují tu totiž velké teplotní rozdíly mezi dnem a noci. Zdejší vína jsou díky těmto podmínkám velmi koncentrovaná a intenzivní. Dlouholetá tradice a extrémní podmínky pro pěstování vinné révy nás přiměly začít spolupracovat s tímto zajímavým vinařstvím. Dnes víme, že jsme rozhodně tímto výběrem neudělali chybu. 

Hrozny na výrobu červeného vína Quinta do Crasto se sbírají ručně na vinohradu, který je více než 20 let starý. V přepravkách po 22 kg se hrozny přenesou do vinařství. Zde se třídí na vibračních stolech. Vybrané hrozny se odstopkují a jemně podrtí. Poté následuje sedmidenní fermentace v nerezových nádržích. Výsledné víno pak zrálo z 15% v dubovém sudu o objemu 225l po dobu 6 měsíců a 85% v nerezových nádržích. Poté se obě části spojily v jedno víno a vzniklo výsledné cuvée. 

Víno má sytou červeno-fialovou barvu. Ve vůni jsou nejvýraznější tóny červeného ovoce. Snadno rozpoznáte tóny višní, vyzrálých švestek, černého rybízu,  koření a jemný nádech dubového sudu. V chuti je víno elegantní a příjemně pitelné. Díky malému vlivu dubového sudu si víno zachovává vůni a chuť jednotlivých odrůd. Tříslovina je pěkně zakulacená. Pokud se víno rozhodnete vypít mladé, pak si naplno užijete jeho výrazné ovocné tóny. Má ale i dobrou strukturu, tudíž může při dobrém uskladnění zrát dál v lahvi.

1,5 litrová lahev, zvaná Magnum, je dodávána v papírové dárkové krabičce s logem vinařství Crasto.

Servírování a skladování 

Skladujte v ležaté poloze, v chladu a temnu. Víno servírujte při teplotě 16°C. Doporučujeme otevřít minimálně 20 minut před podáváním

Doporučujeme podávat ke grilovaným kuřecím křidélkům s barbecue omáčkou, hovězímu burgeru s avokádovým dipem, boloňským těstovinám nebo také k lilkové musace. Nevíte jak na řeckou Musaku? Poradí vám Tereza na svém blogu Foodlover.cz. 

Ročník 2020 v Douru

Byl extrémně náročný a to nejen díky pandemii ale také kvůli klimatickým podmínkám. Extrémně horké a suché dny panovaly během kritické doby dozrávání hroznů. V roce 2020 byla také nejteplejší zima od roku 2005. Zároveň ale spadlo dostatečné množství srážek, hlavně v prosinci. Období od března do června bylo také hodně horké s větším množstvím srážek. Bylo tedy nutné vinice neustále monitorovat, aby se předešlo potencionálním chorobám vinné révy. V červenci a v srpnu pak bylo horké počasí už bez srážek. Z předchozího období byl v půdě dostatek vody pro správné dozrávání hroznů. Důležité bylo stanovit správně moment sklizně, aby nedošlo k dehydrataci hroznů. Sklizeň začala 17. srpna a skončila 25. září. V roce 2020 byly výnosy z keře menší. Hrozny byly malé a bobule také. Za to ale byly úžasně koncentrované. Sklizeň v covidovém roce zachránila obětavost a profesionalita týmu v Crastu. Díky tomu vznikla bílá vína s perfektní svěžestí a příjemným aroma. Červená vína zase vynikají výrazným ovocným aroma a velmi dobrou strukturou. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Červená vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Červené víno
Region: Douro
Odrůdy: Tinta Roriz, Touriga Franca, Touriga Nacional a Tinta Barroca
Aroma: červené ovoce, vyzrálé švestky, černý rybíz, koření, tóny dubového sudu

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Přestože je vinařství Quinta do Crasto nováčkem v naší nabídce, tak jeho kořeny sahají až do 17. století. V roce 1910 koupil vinařství Constantino de Almeida (spolumajitel Port house of Constantino). V roce 1980 převzala vinařství Constantinova vnučka Leonor se svým manželem - Jorge Roquette. Celé vinařství opravili a vytvořili z něho úspěšný rodinný podnik. V roce 1994 se změnila právní úprava v Portugalsku. Do té doby mohli vyvážet portská vína mimo Portugalsko pouze velké vinařské domy. Nový zákon umožnil vývoz i samostatným menším vinařům. Díky tomu od roku 1994 vyváží Quinta do Crasto svá portská i klasická suchá vína do celého světa. Od té doby patří Quinta do Crasto mezi nejlépe fungující rodinné podniky v údolí Doura. 

Vinařství se nachází v samém srdci regionu Douro (subregion Cima Corgo) mezi městy Peso da Régua  a Pinhao. Jejich vinice jsou vysázeny přímo na břehu a stoupají až do nadmořské výšky 600m.n.m.. Nejčastější jsou terasovité vinice, jako podloží převažuje břidlice. 

Pár stručných faktů o vinařství

 • Region: Douro
 • Rok založení: 1615
 • Majitelé: Jorge a Leonor Roquette
 • Hlavní vinaři: Dominic Morris, Manuel Lobo, Tomás Roquette
 • Velikost vinařství: 150 ha 
 • Velikost vinic: 70 ha
 • Roční produkce lahví: 816 000

crasto