Adega Mae Touriga Nacional 2018 suché červené

270 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: suché červené víno
  • Region: IG Lisabon
  • Obsah alkoholu: 14 %

 

  • Odrůdy: 100% Touriga Nacional
  • Aroma: fialky, ostružiny, balsamico, koření

 

  • Zbytkový cukr: 1 g/l
  • Obsah kyselin: 5,64 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Vinařství Adega Mae se nachází u městečka Torres Vedras. Je to asi 40 km od Lisabonu směrem na sever. Vinařství bylo založeno v roce 2010. V současné době nabízí široké spektrum vín. Jejich specialitou jsou jednoodrůdová vína. Ta nejsou pro Portugalsko zrovna moc typická. V tomto případě se jedná o odrůdové víno vyrobené z hroznů Touriga Nacional. Je to nejvíc ceněná portugalská červená odrůda. Vyrábí se z ní jak portská vína v údolí Douro, tak suchá vína v rámci celého Portugalska. Častěji se s ní v Portugalsku setkáte jako součást cuvée. Mimo Portugalsko se tato odrůda téměř nepěstuje.

Hrozny se sbírají ručně a do vinařství se přenáší po 18 Kg v přepravkách. Ve vinařství se hrozny ještě třídí a poté se odstopkují. Následuje 15-ti denní fermentace, při které se vždy kontroluje teplota. Výsledné víno zraje 11 měsíců v použitých francouzských dubových sudech. V tom je rozdíl oproti předchozím ročníkům, kdy víno zrálo v nových dubových sudech. Použité sudy nejsou tolik intenzivní a perfektně se tak zachová aroma a chuť čerstvých hroznů a fialek.  

Víno má sytou rubínovou barvu. Ve vůni jsou typické tóny květin. Převažují fialky, které jsou typické právě pro odrůdu Touriga Nacional. Ve vůni snadno rozpoznáte i ostružiny a balsamico. Vše perfektně doplňuje jemný nádech dubového sudu a koření. Víno má zakulacenou tříslovinu. Má dobrou strukturu a velmi harmonickou kyselinu. V závěru oceníte perfektní ovocnou dochuť

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v temnu při teplotě 16°C. Podávejte při stejné teplotě. Otevřete 30 minut před podáváním, aby se víno stihlo rozvonět. Podávejte ve sklenicích s větším objemem.

Doporučujeme podávat k sýrům jako jsou například Mozzarella, Brie, Stilton nebo Gruyere. Hodí se také k pečeným žebrům s barbecue omáčkou nebo naopak k mírně pikantnímu masu na thajský způsob.

Odrůda Touriga Nacional

Touriga Nacional je nejcennější portugalská červená odrůda. Typická je pro tuto odrůdu sytá barva a ve vůni převažující fialky a tmavé ovoce. Její nevýhodou jsou malé výnosy z keře a složitá kultivace. I přes to ale její popularita v Portugalsku stále roste. V Douru je odrůda zastoupená ve většině portských vín. Zároveň se z ní vyrábí také perfektní suchá vína po celém Portugalsku. Díky rostoucí popularitě této odrůdy se mnoho vinařů pustilo do výroby odrůdových vín. Takže pokud chcete objevit rozmanité Portugalsko, vyzkoušejte právě tuto odrůdu.

Ocenění

90 bodů - časopis Wine Enthusiast 

Doplňkové parametry

Kategorie: Červená vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Červené víno
Region: Lisabon
Odrůdy: 100% Touriga Nacional
Aroma: fialky, ostružiny, balsamico, koření

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Adega Mae je velmi moderní vinařství, jehož první sklizeň hroznů proběhla v roce 2010. My jsme toto vinařství do naší nabídky zařadili na jaře 2016. Zaujala nás předvším základní řada vín s velmi dobrým poměrem ceny a kvality a také velmi široká nabídka jednoodrůdových vín, která nejsou pro Portugalsko tolik typická. Na vinařství Adega Mae byste narazili po necelé hodině jízdy autem z Lisabonu směrem na sever, poblíž města Torres Verdas. Zdejší vinice jsou pod výrazným vlivem Atlantského oceánu. Mísí se tu vliv Atlantiku, kontinentálního a středomořského klimatu. Specifické podmínky dávají prostor pro vznik velmi zajímavých vín. Na produkci ve vinařství dohlíží známý vinař Anselmo Mendes. Spolu s Anselmem tvoří tým mladý nadějný vinař Diogo Lopes.

Pokud vás vinařství zaujalo, můžete se o něm dozvědět víc v článku na našem blogu.

adega-mae