Sequeira Rabigato DOC 2021 suché bílé

345 Kč
Skladem (>6 ks)
Typ: suché bílé víno
Region: Douro Superior
Obsah alkoholu:  13%

Odrůdy: 100% Rabigato
Aroma: ananas, mučenka, pomerančový květ, sladká vanilka

Zbytkový cukr:  0,6 g/l
Obsah kyselin:  5,6 g/l
Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Vinařství Quinta da Sequeira se nachází v oblasti Douro Superior poblíž španělských hranic. Je to opravdu poblíž, protože když jsme tam jeli úplně poprvé, tak jsme vinařství přejeli a skončili jsme na hranicích se Španělskem. Je to v tuhle chvíli nejmenší vinařství, které najdete v naší nabídce. Obhospodařují 15 hektarů vinic a mohou se pyšnit i vinicí, která je přes sto let stará.

Z bílých vín jsme pro vás vybrali jednoodrůdové víno z odrůdy Rabigato. Je to jedna z nejstarších odrůd v Portugalsku. První zmínky o této odrůdě pochází z roku 1531. Dnes na ní narazíte převážně v regionu Douro. Nejlepších výsledků ale dosahuje právě v regionu Douro Superior, kde se vinařství nachází. Jen v místech s ideálními podmínkami pro tuto odrůdu si mohou vinaři dovolit vyrobit odrůdové víno. 

Víno Rabigato má citrusovou barvu. Ve vůni naleznete svěží tóny ananasu, mučenky, typické aroma pomerančového květu a trochu netradiční aroma sladké vanilky. V chuti je víno příjemně vyvážené, harmonické a plné. Vyniká výraznou mineralitou a osvěžující kyselinou. Odrůda Rabigato má také velký potenciál pro delší zrání. V minulosti odrůda nebyla tolik oblíbená díky nízkým výnosů. Dnes je ale považovaná za jednu z nejlepších bílých dourských odrůd a najdete jí i jako součást bílých portských vín.

Servírování a skladování

Ideálně podávejte toto víno vychlazené na 8°C. Skladujte v chladu a temnu v ležaté poloze.

Doporučujeme podávat jako aperitiv nebo servírovat k salátům, sushi a ke všem druhům drůbežího masa. Ideální je i kombinace s grilovanou rybou. 

Příběh vinařství

V oblasti Douro Superior obhospodařuje Quinta da Sequeira jen 15 hektarů vinic. Vinařství bylo založeno v roce 1899 a dnes se o něj stará vinař Mário Cardoso se svojí ženou. My máme návštěvu vinařství spojenou se zajímavým zážitkem. Tím bylo šlapání hroznů v kamenných nádržích zvaných lagares. Měli jsem tak možnost vyzkoušet si tento tradiční způsob výroby vína na vlastní kůži a musíme říct, že je to opravdu zážitek. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Douro
Odrůdy: Rabigato
Aroma: ananas, mučenka, pomerančový květ, sladká vanilka

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Vinařství Quinta da Sequeira leží v oblasti Horního Doura u městečka Vila Nova de Foz Coa. Bylo založeno v roce 1899. Současným majitelem je Mário Cardoso. O vinařství se stará společně se svojí ženou Marií da Graca. Svojí rozlohou vinic se řadí spíš mezi menší vinaře, obhospodařují 15 hektarů vinic. Jejich vína jsou velmi výrazná v aromatice i v chuti. Naprostá většina červených vín Quinta da Sequeira jsou vína nefiltrovaná, díky tomu není nijak narušený jejich potenciál pro další zrání v lahvi. Jejich typická vína jsou bohatá, plná a výrazná vína. Bílým vínům nechybí mineralita, svěžest a výrazné aroma. 

Z červených odrůd tu najdete tradiční Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Amarela a také odrůdu Tinta Barroca. Z bílých jsou zastoupeny odrůdy Gouveio, Rabigato a Viosinho. Velkou zajímavostí je i to, že stále zachovávají přes 100 let starou vinici. Výnosy jsou sice velmi nízké ale výsledná vína z vinice jsou ohromně koncentrovaná. My měli navíc to štěstí, že nám vinař Mário dal ochutnat při sklizni 100 let staré portské víno přímo ze sudu. Řeknu vám, byl to skvělý zážitek :-). 

175940662_4001649373191433_6192578597410904853_n