Rocim 2022 suché bílé

290 Kč
Skladem (>6 ks)
  • Typ: suché bílé víno
  • Region: Alentejo
  • Obsah alkoholu: 12 %

 

  • Odrůdy: Antao Vaz, Arinto, Viosinho
  • Aroma: citrusy, zelená jablka, koření, oříšky

 

  • Zbytkový cukr: 1,2 g/l
  • Obsah kyselin: 5,6 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Vinařství Herdade do Rocim se nachází mezi městečky Cuba a Vidigueira v horkém regionu Alentejo. V současnosti hospodaří na 120 hektarech půdy. Z toho 70 hektarů tvoří vinice a 10 hektarů je osázeno olivovníky. V minulosti byla zdejší bílá vína relativně těžká a hodně plná. Současným trendem v regionu jsou nyní až překvapivě svěží, ovocná a velmi příjemně pitelná vína. To je i případ tohoto ročníku bílého vína Rocim. 

Z půdy tu převládá žula a břidlice. Díky břidlici získává bílé víno příjemnou svěžest a mineralitu. Veškerá sklizeň ve vinařství probíhá ručně. Hrozny na výrobu ročníku 2019 se sklízely 26. a 27. srpna. Po sklizni následovala macerace při nízké teplotě, a dále pak fermentace v nerezových nádržích při teplotě 14,5 °C po dobu dvaceti dnů. Výsledné víno zrálo dva měsíce v lahvi před uvedením na trh. 

Víno je vyrobené ze tří odrůd Antao Vaz, Arinto a Viosinho. Přičemž Antao Vaz je nejtypičtější bílá odrůda pro Alentejo. Nejlepších výsledků dosahuje právě v okolí města Vidiguera. Velmi dobře snáší zdejší horké podnebí a dává vína plná a velmi komplexní. Typické je pro ní aroma tropického ovoce. Odrůda Arinto se přidává do směsí hlavně kvůli svojí výrazné kyselině. Typické je pro ní aroma zelených jablek a citrusů. V porovnání s populárním Arintem není odrůda Viosinho příliš oblíbená. Je to hlavně kvůli nízké produktivitě. Současná generace vinařů v ní ale objevila poklad. Vína obsahující tuto odrůdu jsou plná ale zároveň velmi osvěžující a šťavnatá. Těch nejlepších výsledků dosahuje právě v horkých regionech. 

Díky zmíněným třem odrůdám je toto víno perfektně vyvážené a komplexní. Ve vůni snadno odhalíte aroma citurusů v kontrastu s vůní šťavnatých zelených jablek. Je jemně kořeněné s nádechem ořechů. Celkově je víno velmi harmonické a šťavnaté. Má příjemnou kyselinu a mineralitu. Je to perfektní ukázka nového stylu vín z Alenteja. Věříme, že vás víno příjemně překvapí stejně jako nás. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno servírujte vychlazené na teplotu okolo 10°C

Doporučujeme podávat k mořským plodům, typické portugalské tresce, sushi, jemným sýrům a nebo třeba k praženým mandlím. 

Významná ocenění

  • 88 bodů od časopisu Wine Enthusiast (89/100)

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Alentejo
Odrůdy: Antao Vaz, Arinto, Viosinho
Aroma: citrusy, zelené jablko, koření, ořechy

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Herdade do Rocim je moderní vinařství z oblasti Alentejo. Nachází se mezi městečky Cuba a Vidigueira. Celý projekt vinařství byl odstartovaný v roce 2000. Byla postavena nová moderní budova a osázeno 20 hektarů okolní půdy. V současnosti se o vinařství stará mladá vinařka Catarina Viera a její manžel Pedro Ribeiro. Společně produkují suchá vína nejvyšší kvality. K výrobě vín využívají i jiné odrůdy, než byly v minulosti typické pro Alentejo. To je důvod, proč je většina jejich vín lahvována jako regionální víno. Výjimku tvoří pouze víno Amfora. Vinařství Rocim totiž obnovilo tradici výroby vína v hliněných amforách (v Alenteju nazývaných Talhas). Tato vína splňují kritérium tradičních odrůd a proto jsou lahvována s klasifikací DOC. Hlavní produktovou řadou vinařství jsou vína značky Rocim. Pod tímto názvem produkují, jak cuvée tak jednoodrůdová vína. Vinařství Rocim nabízí i základní vína lahvovaná pod názvem Mariana. Tato vína jsou od počátku nejprodávanějšími víny v našem sortimentu, díky skvělému poměru cena versus kvalita. V sortimentu naleznete i víno z odloučené vinice poblíž Lisabonu. To nese název Vale da Mata. Vyrábí se na vinici poblíž Lisabonu, kterou vinařka zdědila po svém dědečkovi. Ten vždycky tvrdil, že zdejší klima předurčuje tuto vinici k výrobě exkluzivních vín. 

rocim