Mariana 2022 suché bílé

220 Kč
Skladem (1 ks)
  • Typ: suché bílé víno
  • Region: Alentejo
  • Obsah alkoholu: 12,5 %

 

  • Odrůdy: Antao Vaz, Arinto a Alvarinho
  • Aroma: tropické ovoce

 

  • Zbytkový cukr: 3,4 g/l
  • Obsah kyselin: 5,6 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

V regionu Alentejo panuje typické středomořské klima. Je to jedna z nejteplejších oblastí Portugalska. Dřív se tu produkovala hlavně červená vína právě díky vysokým teplotám v průběhu celého roku. Bílá vína byla často hodně těžká a mohutná. To bylo ale předtím, než se v Alenteju rozhodli pro vysázení odrůd, které propůjčují výslednému vínu víc svěžesti. Mezi tyto odrůdy patří právě Arinto a Alvarinho, které jsou součástí cuvée Mariana. Víno sice díky těmto dvěma odrůdám nemůže být lahvováno jako DOC (denominacao origin controlada), protože DOC vína mohou být vyrobená pouze z odrůd typických pro region. V tomto případě je typická odrůda pro region Alentejo pouze odrůda Antao Vaz

Co se týká podloží, tak na vinici převažuje žula a břidlice. Hrozny na výrobu tohoto vína se sbírají ručně a do vinařství se přenáší po 12 kg v přepravkách. Poté se třídí na vibračních stolech. Macerace probíhá při velmi nízkých teplotách. Díky tomu se proces zpomalí a do vína se uvolní víc aromatických látek ze slupek hroznů. Následuje fermentace v nerezových nádržích při teplotě 16°C a trvá 21 dní. Výsledné víno zrálo 5 měsíců v nerezových tancích a následně ještě 2 měsíce v lahvi. 

Víno má citrusovou barvu. Je tvořeno právě ze tří zmiňovaných odrůd. Arinto se tradičně pěstuje na severu Portugalska. V Alenteju se přidává do směsi hlavně kvůli svěžesti. Alvarinho dává vínu kromě svěžesti také tělo. A Antao Vaz je nejcennější bílá odrůda v Alenteju. Svůj největší potenciál ukazuje právě v okolí města Vidiguera, kde se nachází vinařství Rocim. Vínu dává výraznou aromatiku. U Mariany najdete výrazné tóny tropického ovoce. V chuti je hodně svěží s vyváženou kyselinou, málokdo by tipoval, že se jedná o víno z horké oblasti Alenteja. Díky břidlicovému podloží má výraznou mineralitu. Je zajímavé, jak se během relativně krátké doby výrazně změnil styl zdejších bílých vín. Tak si rozhodně toto víno nenechte ujít a vyzkoušejte ho.

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno podávejte vychlazení na teplotu 8-9 °C.

Doporučujeme podávat k jemně pikantní indické kuchyni, salátům s krůtím masem, těstovinám s hráškovým pestem. 

Příběh vína

Mariana? Říkáte si proč zrovna jméno Mariana? Název vína byl inspirován místním milostným příběhem jeptišky Mariany Alcoforado a galantního francouzského vojáka, který byl v Portugalsku se svojí armádou na konci války v 17. století. Milostné dopisy, které Mariana psala vojákovi, byly zveřejněny ve Francii v roce 1669 a staly se slavnými. Příběh však nemá šťastný konec. Voják se vrátil do své vlasti, tam se oženil a byl povýšen na maršála. Mariana se svého milého nedočkala, a tak žila v ústraní do svých 83 let. Portugalská historie jí zmiňuje jako sestru Marianu. Vzpomeňte si na tento příběh, až bude popíjet víno Mariana z vinařství Herdade do Rocim.

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Alentejo
Odrůdy: Antao Vaz, Arinto a Alvarinho
Aroma: tropické ovoce

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Herdade do Rocim je moderní vinařství z oblasti Alentejo. Nachází se mezi městečky Cuba a Vidigueira. Celý projekt vinařství byl odstartovaný v roce 2000. Byla postavena nová moderní budova a osázeno 20 hektarů okolní půdy. V současnosti se o vinařství stará mladá vinařka Catarina Viera a její manžel Pedro Ribeiro. Společně produkují suchá vína nejvyšší kvality. K výrobě vín využívají i jiné odrůdy, než byly v minulosti typické pro Alentejo. To je důvod, proč je většina jejich vín lahvována jako regionální víno. Výjimku tvoří pouze víno Amfora. Vinařství Rocim totiž obnovilo tradici výroby vína v hliněných amforách (v Alenteju nazývaných Talhas). Tato vína splňují kritérium tradičních odrůd a proto jsou lahvována s klasifikací DOC. Hlavní produktovou řadou vinařství jsou vína značky Rocim. Pod tímto názvem produkují, jak cuvée tak jednoodrůdová vína. Vinařství Rocim nabízí i základní vína lahvovaná pod názvem Mariana. Tato vína jsou od počátku nejprodávanějšími víny v našem sortimentu, díky skvělému poměru cena versus kvalita. V sortimentu naleznete i víno z odloučené vinice poblíž Lisabonu. To nese název Vale da Mata. Vyrábí se na vinici poblíž Lisabonu, kterou vinařka zdědila po svém dědečkovi. Ten vždycky tvrdil, že zdejší klima předurčuje tuto vinici k výrobě exkluzivních vín. 

rocim