Tipy od Viléma

ZdarmaZdarma
sada produktů od Vilém
1 566 Kč
Skladem
  • Téma: Vilém doporučuje
  • Složení: vína, olivový olej, olivy a sardinky

 

  • Region: Alentejo, Douro, Douro Superio, Vinho Verde
  • Vinařství: Anselmo Mendes, Herdade do Rocim, Quinta da Sequeira, DePrado

Detailní informace

Detailní popis produktu

Obsah tematické sady

Proč jsem vybral právě tyto produkty?

Skoro nejčastější dotaz, který od zákazníků ve vinotéce dostávám je, co bych si vybral já sám. Které portské je nejlepší, které bílé víno mám nejradši nebo které ochutnat sardinky. Já na to odpovídám, že výborné je všechno, protože proč bych to jinak prodával. Ale jasně, i já má své favority a o ně se s vámi teď rád podělím.

Z bílých vín doma nejčastěji sáhnu po víně Pássaros DOC 2019Zelená vína ze severu Portugalska jsou přesně tím, co od skvělého bílého čekám. Svěžest, mineralita a nádherné tóny pomerančových květů, broskví a citrusů. Elegantní víno, které se skvěle páruje s lehkými moderními jídly středomořské kuchyně, ale stejně tak si ho rád vychutnám i samotné. V mém výběru nemůže chybět ještě jedno tradiční Vinho Verde. Tím je náš bestseller Goivo DOC 2019. Obecně piji téměř výhradně suchá vína. Goivo je ale výjimka. Tohle jemně perlivé víno s nízkým obsahem alkoholu a zbytkovým cukrem na hranici suchého a polosuchého vína si oblíbil každý, kdo ho ochutnal.

V červených vínech hledám naopak plná vína. Nejčastěji proto volím vína z centrálního Portugalska z vinařství Herdade do Rocim nebo z údolí řeky Douro, kde je mým favoritem vinařství Quinta da Sequeira. A právě Sequeira DOC 2017 je mým další tipem. V tomhle vinařství jsme před pár lety s Petrou šlapali hrozny pro jejich prémiová červená vína. A do dneška vzpomínáme na to, že jsme byli jediní, kdo si před šlapáním umyl nohy. :-) Ale zpět k vínu. Tohle temně červené víno s bohatým aroma džemu z lesního ovoce a elegantními dubovými tóny je prostě pecka. Zvlášť když si k němu za odměnu dopřejete šťavnatý steak nebo kus kvalitního vyzrálého sýra.

Moje tipy by nebyly kompletní bez portského. Ve vinotéce často vidím, že po ovocném Ruby sáhnou spíš dámy, zatímco muži častěji zvolí kořenité Tawny, zrající v malých dubových sudech. Já s kolegyní Petrou to máme ale přesně naopak. Petra preferuje Tawny a já mám radši Ruby. (I když záleží na okolnostech.) V jednom se ale shodneme. Vinařství Alves de Sousa a jejich portská vína vína patří k těm nejlepším v naší nabídce. Já tedy volím Caldas Special Ruby Reserve. Tohle perfektně stavěné Ruby s aroma švestek a fíků doporučuji lehce vychladit a vychutnat třeba s kouskem kvalitní čokolády.

Jestli milujete olivové oleje stejně tak jako já a moje manželka, pak se těšte, až otevřete De Prado Early Harvest. Tenhle olej si prostě zamilujete. Nádherné tóny čerstvě posečené trávy, květin a fíků skvěle dochutí cokoliv, na co tenhle olej nalijete. A nemusí to být jen zeleninový salát. Perfektní je třeba i na těstoviny a nebo prostě jen tak s čerstvou bagetkou. Název Early harvest značí, že olivy na tento olej byly sbírány dřív, než na "standardní" řadu olejů De Prado. A právě díky tomu je tento olej tak skvělý.

K Portugalsku patří neodmyslitelně i olivy a sardinky, a proto sem dávám tip i na ně. Začněme třeba sardinkami. Ty portugalské jsou považovány za jedny z nejlepších na světě. Tady se s Petrou opět shodneme. Oba máme nejradši "bílé a růžové". A protože Petra do svého tipu přidala ty "růžové" - bez kůže a kostí s chilli papričkou, já volím "bílé" - sardinky bez kůže a kostí v olivovém oleji. Tyhle filetky jsou geniální s čerstvě rozpečenou bagetou a sklenkou studeného bílého vína. Co se oliv týče, musím se přiznat, že se k nim teprve "projídám". Teda především k těm s peckou. Zelené s mandlí si ale alespoň jednou týdně neodpustím. A nakonec mých tipů ještě Tremoco. Tahle luštěnina, u nás známá jako lupina nebo vlčí bob, je naprosto perfektní se sklenkou bílého nebo třeba do salátů. Jak jednou ochutnáte, stanete se na ni závislí.

Takže na zdraví a dobrou chuť! Snad vás můj výběr potěší. :-)

Doplňkové parametry

Kategorie: Tematické sady
Typ: vína, olivový olej, sardinky a olivy
Region: Alentejo, Douro, Douro Superio, Vinho Verde
Počet produktů: 8
Téma: tipy od Viléma

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.