Šumivá sada

ZDARMAZDARMA
sada šumivých vín Luís Pato
910 Kč
Skladem (6 ks)
Složení: šumivá vína
Region: Bairrada
Vinařství: Luís Pato
Téma: sada pro milovníky bublinek

Detailní informace

Detailní popis produktu

obsah tematické sady

Šumivá sada

Už dlouho jsme chtěli rozšířit naší nabídku šumivých vín. Protože, co vám budu povídat, skoro každý má šumivá vína rád.  V Portugalsku je produkcí šumivých vín nejproslavenější region Bairrada. Takže úkol byl jasný. Získat zajímavá vína právě odsud. Ze severu Portugalska dovážíme vína od vinařské legendy Anselma Mendese, kterému se přezdívá mistr odrůdy  Alvarinho. A tady v Bairradě jsme objevili stejný kalibr. Mistra odrůdy Baga - Luíse Pato. Je vyhlášeným odborníkem na šumivá vína a vína z odrůdy Baga, která je pro region nejtypičtější. Vy jí v této sadě můžete ochutnat také a to v podobě sektu.

Takže, co tato sada obsahuje?

Jedno bílé šumivé víno z odrůdy Maria Gomes. Je příjemně aromatické s tóny citrusů, mirabelek, zeleného jablka a bílých květů. Má výrazné perlení, svěží kyselinku a příjemnou dlouhou dochuť. Zajímavostí je, že i u tohoto bílého vína je příměs červené odrůdy Baga a to 15%. 

Růžové šumivé víno je ze 100% tvořené odrůdou Baga. Ve vůni najdete maliny s jemným nádechem cideru a vyzrálých červených jablek. Baga je odrůda, která dřív dávala trpčí vína s výraznější kyselinkou. Lepším obhospodařováním vinic se dosahuje lepší zralosti a odstopkováním se odstranila trpkost. Vlivem odrůdy je víno lehce kořenité a v závěru příjemně zemité.

Jako třetí je v sadě šumivé víno zajímavé nejen etiketou a chutí ale také použitým uzávěrem. Je uzavřené pivní zátkou. Asi i proto nese název "Neformální" neboli Informal. Ve vůni jsou čisté tóny malin, lesních jahod a višní. I tady je 100% odrůdy Baga. V chuti je krásně ovocné a šťavnaté. V závěru má zajímavou zemitost typickou pro Bagu. 

Je na čase šumivá vína otestovat, abyste věděli, co si objednat na Silvestra nebo na novoroční přípitek :-) 

Doplňkové parametry

Kategorie: Tematické sady
Typ: šumivá vína
Region: Bai
Počet produktů: 3
Téma: Šumivá sada

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Anselmo Mendes a Luís Pato, dva rozdílní vinaři, dva odlišné regiony, a přesto toho mají tolik společného. Oba totiž změnili trendy ve výrobě vín ve svých rodných regionech. Anselmo změnil trend na severu Portugalska v regionu Vinho Verde a je právem považován za mistra odrůdy Alvarinho. A totéž udělal i Luís Pato v Bairradě. Ten je zase považován za mistra odrůdy Baga. Rodina Pato vyrábí vína na vinici Quinta do Ribeirinho už od 18. století. V roce 1970 João Pato začal lahvovovat svá první vína z regionu Bairrada, a stal se tak prvním pěstitelem hroznů v Bairradě poté, co se stala demarkovaným regionem.

V roce 1980 převzal po otci vinařství výše zmiňovaný Luís Pato. Původně chemický inženýr se už od začátku nebál žádných experimentů. V roce 1985 se postaral v Bairradě o dvě takové malé revoluce ve výrobce vína. Tou první bylo, že odrůdu Baga po sklizni odstopkoval a ta druhá, že jí nechal následně zrát v nových francouzských dubových sudech. 

Od roku 1995 obhospodařuje tři vinohrady: Vinha Pan, Vinha Barrosa a Quinta do Ribeirinho Pé Franco. V roce 1998 k nim přibyl vinohrad Vinha Formal, na kterém zahájil produkci vysoce kvalitních bílých vín. V roce 2001 zavedl do regionu revoluční metodu sklizně. Kdy jeden vinohrad sklízí nejprve na konci srpna. To sklízí hrozny na produkci šumivých vín. Díky tomu zachová pro šumivá vína více kyselinek. A zbylé hrozny nechá na keřích, aby lépe dozrály a byly koncentrovanější. Vyzrálé je pak sklidí na konci září a vyrobí z nich plné červené víno.

V roce 2008 uvedl na trh šumivé víno z vinohradu Vinha Formal. Je vyrobeno z odrůd Bical a Touriga Nacional. V roce 2010 pak uvedl na trh víno Informal. U toho vína není použitý klasické korek na šumivá vína, ale je uzavřeno zátkou na pivo. Všechny tyto experimenty způsobily, že je Luís v současnosti často označován jako nejlepší vinař regionu. On sám se ale považuje za rebela, který se nebojí bourat zavedené postupy. 

B_RCP4265