Sada vín Pato Frio

ZDARMAZDARMA
degustační sada vín Pato Frio Alentejo
785 Kč
Skladem (>6 ks)
Složení: bílá a červená vína
Region: Alentejo
Vinařství: Ribafreixo
Téma: ochutnávka nových ročníků z Alenteja

Detailní informace

Detailní popis produktu

Obsah tematické sady


Sada nových ročníků vín z Alenteja

V této sadě ochutnáte tři naprosto rozdílná vína, přestože všechny tři nesou stejný název Pato Frio, což v překladu znamená studená kachna :-). Zajímavostí je, že i když jsou obě bílá vína vyrobená z odrůdy Antao Vaz, v chuti je každé úplně jiné. U základního vína Pato Pato Frio Antao Vaz můžete ve vůni najít tóny tropického ovoce a citrusů. Je hodně svěží s výraznou kyselinou a mineralitou. Kyselina je až trochu netypická pro tak horkou oblast jako je Alentejo. Nicméně na vinici Moinho do Branco, kde se hrozny sklízí, je speciální mikroklima. zdejší pohoří chrání vinice a průsmykem sem proudí chladnější vzduch od oceánu, který celou oblast mírně ochlazuje. Proto se tu daří právě bílým hroznům.  

Oproti tomu víno Pato Frio Grande Ecolha není tolik svěží, zato je hodně komplexní. Najdete v něm zajímavé aroma exotického koření, citrusů, balsamica, bílých květů a bylinek. Pro mě je toto víno takový návrat do minulosti. Hned jak jsem ho ochutnala, mě víno vrátilo o deset let zpět do Alenteja. Přesně taková vína jsme totiž před deseti lety v Alenteju poprvé ochutnali. Dneska jsou víc trendy svěží, lehčí vína. Pro mě je ale toho víno mnohem příjemnější na pití, nemá totiž tak výraznou tříslovinu a jde v něm hledat stále nové a nové vůně a chutě. 

Co ale obě bílá vína spojuje to je způsob výroby. Zrála totiž na jemných kalech (metoda Sur Lie), což podpořilo jejich aroma a odrůdový charakter. Navíc zrání na kalech chrání víno před oxidací a tak se do výsledného vína může přidat jen minimum siřičitanů těsně před nalahvováním. 

Posledním vínem v degustační sadě je červené víno Pato Frio. Podle mě je ročník 2017 hodně povedený. Ve vůni i v chuti je víno hodně ovocné a šťavnaté. Tříslovina je příjemně zakulacená. Ve vůni najdete tóny švestek, lesního ovoce, koření a hořké čokolády. V chuti je hodně bohaté, což naznačuje už i vůně vína. Oproti ročníku 2015 má ročník 2017 o něco vyšší zbytkový cukr (2,5 g/l), což vínu ale podle mě jen prospělo. 

Pokud byste chtěli vínem potěšit i vegany, pak je tato sada ideální volbou, protože všechna vína z vinařství Ribafreixo mají certifikaci veganských vín. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Tematické sady
Typ: červená a bílá vína
Region: Alentejo
Počet lahví: 3
Téma: degustace nových ročníků z Alenteja

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Projekt vinařství Ribafreixo byl zahájen v roce 2007. Celý projekt byl nápadem dvou mužů. Prvním z nich byl Mário Pinheiro, rodák z Jižní Afriky a druhý byl Nuno Bicó, rodák z Alenteja. Spojili své síly a začali budovat zcela nové vinařství. Koupili vinice v samém srdci vinařské oblasti Alentejo. Jejich vinice se nachází poblíž města Vidigueira. První roky svojí sklizeň zpracovávali v prostorách u svého hlavního vinaře Paula Laureana. Před třemi lety dokončili stavbu svojí vlastní budovy na vinici Moinho do Branco. Zajímavostí je, že mají v nabídce více bílých vín než červených. Většina vinařství v Portugalsku to má přesně naopak. Téměř všichni mají větší zastoupení čevených vín. Zdejší vinici totiž chrání pohoří před přílišným horkem, a proto se tu daří hlavně bílým hroznům. Vinařství je velmi inovativní. Na jaře 2016 kompletně vyměnili etikety všem svým vínům a začala tak nová éra tohoto vinařství. 

ribafreixo