Sada vín k přednášce o Portugalsku

ZDARMAZDARMA
sada vín k přednášce o Portugalsku
1 520 Kč
Skladem
  • Téma: ochutnávka napříč Portugalskem
  • Složení: suchá vína, portské víno

 

  • Region: Bairrada, Douro, Vinho Verde, Alentejo
  • Vinařství: Alves de Sousa, Rocim. Alentejo, Bairrada, Anselmo Mendes

Detailní informace

Detailní popis produktu

Obsah tematické sady

Proč jsem vybrala právě tyto produkty?

Pro Portugalsko asi není typičtější bílé víno než Vinho Verde. Vyrábí se na severu Portugalska ve stejnojmenném regionu. V jeho tradiční podobě se jedná o víno s nízkým obsahem alkoholu a s mírným perlením. To je v případě této sady víno Goivo. Vyrábí ho na severu země vinařství Herdade do Rocim. Je svěží, mírně perlivé s příjemným ovocným aroma. Ve vůni převládají citrusy. Je to ideální víno do horkých letních dnů, ale co si budeme povídat, občas má člověk na tenhle typ vína chuť i v zimě. 

Druhým vínem, které jsem pro vás vybrala je Muros Antigos. Je to také Vinho Verde, ale v tomto případě se jedná moderní typ tzv. zeleného vína. Má vyšší obsah alkoholu (12%) a je vyrobené jako klasické suché víno. V minulosti byly v regionu málo obhospodařované vinohrady a společně s větším množstvím srážet byl problém s dozráváním hroznů. Proto se přišlo na to, že nižší zralost hroznů jde zamaskovat zbytkovým CO2 ve víně. A tak vzniklo tradiční mírně perlivé Vinho Verde. Dnes je ale region výrazně jinde než v minulosti. Vinná réva je perfektně obhospodařovaná, navádí se na podpěry. Hrozny lépe dozrávají, a tím pádem lze v regionu vyrábět skvělá svěží, suchá vína. A tím je právě Muros Antigos. Samozřejmě tradiční Vinho Verde se tu zachovalo pořád. Kvalita všech vín z regionu šla v posledních letech skokově nahoru. Muros Antigos vyrábí věhlasný vinař Anselmo Mendes. V Portugalsku se mu přezdívá mistr odrůdy Alvarinho. Jeho vína mají svěžest, mineralitu a příjemné ovocné aroma. 

Osobně považuji za hodně zajímavý vinařský region Bairradu. Jsou tu těžké podmínky na pěstování vinné révy, a přesto se tu daří vinaři Luisovi Pato vyrábět jedinečná vína. Dozrávání hroznů tu komplikují časté ranní mlhy a s tím spojené vlhko. Výrazný vliv má na zdejší vinice i blízkost Atlantiku. Luísovi Pato se přezdívá v Portugalsku mistr Baga. Je to specifická odrůda, která se pěstuje téměř výhradně jenom v Bairradě. Luís Pato z ní vyrábí klasická suchá červená vína ale také šumivé růžové, které ochutnáte v téhle sadě. Celkově šumivá vína jsou hodně typická pro Bairradu. Hrozny na výrobu vína Baga se sklízí asi o šest týdnů dříve než hrozny na červené víno. Sklízí se ale z jedné vinice. Nejprve se sklidí část hroznů na výrobu šumivých vín a zbytek se nechá dozrát na červená vína. Šumivé víno Baga má příjemné aroma malin a jemný nádech cideru. Je osvěžující a perfektně minerální. 

Co jsem určitě nemohla vynechat to je region Douro. Vybrala jsem pro zástupce červeného vína a jedno portské víno. Červené jsem zvolila svoje oblíbené víno z vinařství Alves de Sousa. V první řadě miluju vášeň s jakou vyrábí svoje vína vinař Tiago Sousa. Umí krásně mluvit o regionu Douro a dělá vína s opravdu velkou vášní pro region. Když stojíte u nich na vinici a zhluboka se nadechnete, tak cítíte okolní vegetaci - borovice, eukalyptus a další byliny. Všechny tyhle vůně pak nacházíte i při popíjení jejich vín. Vale da Raposa není primárně ovocná "líbivka", která by chutnala většině lidí po prvním napití. Je to víno, které si zamilujete, když mu dáte čas ve skleničce. Je v něm totiž pořád co objevovat. Při každém doušku vás překvapí nová vůně. Typické jsou pro tohle víno tóny borovice, švestek, fialek a hořké čokolády.

Z portských vín jsem pro vás vybrala Tawny z vinařství Quinta Vale d´Aldeia. Tawny vždycky zraje v dubových sudech. Přes póry sudu probíhá tzv. řízená oxidace, díky ní víno časem mění barvu ze syté rubínové na jantarovou. Díky zrání v dubových sudech víno získá kořeněnou chuť a nádech dřeva. Typické jsou pro Tawny tóny sušeného ovoce, ořechů a koření. 

A jako poslední jsem do sady přidala naše neprodávanější červené víno, klasickou  ovocnou "líbivku" :-), víno Mariana. Je z regionu Alentejo z vinařství Herdade do Rocim. Tohle víno mají často rádi i ti z vás, kteří červená vína normálně moc nemusí. Víno je příjemně ovocné, šťavnaté a díky tomu působí trochu sladším dojmem, přestože se jedná o suché víno. 

Tak to je můj výběr typických portugalských vín. Tak snad vám můj výběr bude chutnat a užijete si společně se mnou i přednášku napříč Portugalskem ;-)

Doplňkové parametry

Kategorie: Tematické sady
Typ: tichá vína, portské víno
Region: Bairrada, Douro, Vinho Verde, Alentejo
Počet produktů: 6
Téma: sada vín k přednášce o portugalsku

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.