Mariana v novém ročníku 2022

ZDARMAZDARMA
degustační sada vín Mariana
1 360 Kč
Skladem (6 ks)
  • Složení: 2x bílé, 2x růžové a 2x červené víno
  • Téma: Představení nových ročníků vín

 

  • Region: Alentejo
  • Vinařství: Herdade do Rocim

Detailní informace

Detailní popis produktu

Obsah tematické sady

Sada vín Mariana

Mariana bílá 2022

Letos je bílá Mariana o trochu sušší (zbytkový cukr 3,4 g/l) než předchozí ročník. Co se ale nezměnilo, je složení odrůd. Cuvée obsahuje stejně jako loni tři portugalské odrůdy: Antao Vaz, Alvarinho a Arinto. Pro region Alentejo je nejtradičnější bílá odrůda právě Antao Vaz. Nejvíc se jí daří poblíž města Vidigueira, kde se nachází i vinařství Rocim. Velmi dobře snáší vysoké teploty, které v regionu panují. Vína z této odrůdy jsou plnější a velmi dobře strukturovaná. Ve vůni převažují tóny tropického ovoce a mandarinek. Tělnatost a plnost získaná díky odrůdě Antao Vaz je v případě vína Mariana perfektně vyvážená dvěma zbývajícími odrůdami. Alvarinho i Arinto se nejčastěji pěstují na severu země. V teplých regionech se do cuvée přidávají hlavně kvůli výraznější kyselině a s tím spojené svěžesti. U Arinta převažují tóny zelených jablek, limetky a citronů. U Alvarinha v teplé oblasti to jsou tóny broskví, pomerančových slupek a liči. Bílá Mariana obsahuje 60% odrůdy Antao Vaz, takže převažují ve výsledné vůni tóny tropického ovoce. V chuti je víno příjemně šťavnaté, a na tak teplou oblast, kterou Alentejo bezesporu je, je i velmi svěží. 

Mariana růžová 2022

Dále sada obsahuje růžové víno Mariana.Růžové víno má navlas stejný zbytkový cukr jako byl u předchozího ročníku (2,8 g/l). Odrůdy zůstaly stejné - Touriga Nacional a Aragonez (Tempranillo). Odrůda Touriga Nacional je v Portugalsku považována za nejcennější červenou odrůdu. Vyrábí se z ní jak klasická červená a růžová vína tak i vína portská. Ve směsi přidává vínu hlavně jemné tóny květin. U růžové Mariany je Touriga příjemně doplněná odrůdou Aragonez, která vína propůjčuje krásné ovocné aroma. Ve vůni pak díky ní převažují tóny lesních jahod a malin. Výsledné víno má příjemnou kyselinu, mineralitu a svěžest. Opět by málokdo tipoval, že toto rosé pochází z velmi horké oblasti Alentejo. No však posuďte sami. 

Mariana červená 2022

Červená Mariana zůstala i novém ročníku klasickou ukázkou plnějšího červeného vína z regionu Alentejo. Je vyrobená ze čtyř odrůd: Touriga Nacional, Aragonez, Alicante Bouschet a Trincadeira. Díky odrůdě Touriga Nacional má výsledné víno sytou rubínovou barvu a výraznější tříslovinu. Jedná se o velmi mladé víno, a proto se bude tříslovina s postupem času stále více zakulacovat. Z aromatických tónů propůjčuje vínu tóny černého rybízu, ostružin a jemný nádech koření. Aragonez zase výslednému vínu dává robustní ovocné aroma s převažujícímu tóny červeného rybízu a malin. V menší míře jsou pak ve víně zastoupené odrůdy Alicante Bouschet a Trincadeira. Alicante je původem francouzská odrůda, která se do cuvée přidává kvůli výraznému tělu. Trincadeira je portugalská odrůda, která má problémy s dozráváním v chladnějších oblastech. V teplém regionu Alentejo Marianě dává ovocné tóny malin doplněné o jemné kořeněné a květinové tóny. V chuti je víno plné, šťavnaté a má velmi dlouhý závěr.  

Servírování a skladování

Nezapomeňte bílé a růžové víno před podáváním dobře vychladit. Doporučujeme teplotu okolo 8°C. Červené víno také lehce vychlaďte a podávejte při teplotě okolo 16°C. Víno skladujte v temnu a v chladu, ideálně v ležaté poloze. U červeného vína se zráním zjemní tříslovina. Naopak bílé a růžové doporučuji otevřít jako mladá vína, tak si nejlépe užijete jejich šťavnatost a svěžest. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Tematické sady
Typ: suchá vína
Region: Alentejo
Počet lahví: 6
Téma: ochutnávka nového ročníku

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Herdade do Rocim je moderní vinařství z oblasti Alentejo. Nachází se mezi městečky Cuba a Vidigueira. Celý projekt vinařství byl odstartovaný v roce 2000. Byla postavena nová moderní budova a osázeno 20 hektarů okolní půdy. V současnosti se o vinařství stará mladá vinařka Catarina Viera a její manžel Pedro Ribeiro. Společně produkují suchá vína nejvyšší kvality. K výrobě vín využívají i jiné odrůdy, než byly v minulosti typické pro Alentejo. To je důvod, proč je většina jejich vín lahvována jako regionální víno. Výjimku tvoří pouze víno Amfora. Vinařství Rocim totiž obnovilo tradici výroby vína v hliněných amforách (v Alenteju nazývaných Talhas). Tato vína splňují kritérium tradičních odrůd a proto jsou lahvována s klasifikací DOC. Hlavní produktovou řadou vinařství jsou vína značky Rocim. Pod tímto názvem produkují, jak cuvée tak jednoodrůdová vína. Vinařství Rocim nabízí i základní vína lahvovaná pod názvem Mariana. Tato vína jsou od počátku nejprodávanějšími víny v našem sortimentu, díky skvělému poměru cena versus kvalita. V sortimentu naleznete i víno z odloučené vinice poblíž Lisabonu. To nese název Vale da Mata. Vyrábí se na vinici poblíž Lisabonu, kterou vinařka zdědila po svém dědečkovi. Ten vždycky tvrdil, že zdejší klima předurčuje tuto vinici k výrobě exkluzivních vín. 

rocim