JMF Moscatel D. Soares Franco Private Collection Roxo DOC 2003

563 Kč
Skladem poslední 4 kusy
  • Typ: dezertní víno Moscatel
  • Region: Setúbal
  • Obsah alkoholu: 17,4 %

 

  • Odrůdy: 100% Moscatel Roxo
  • Aroma: květinové, skořice, rozinky

 

  • Zbytkový cukr: 180 g/l
  • Obsah kyselin: 4,35 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Pěstování odrůdy Moscatel Roxo je velmi vzácné. Je jen málo firem, které pěstují tuto odrůdu na poloostrově Setúbal. Vinařství José Mária da Fonseca jí pěstuje na jílovito-vápnité půdě. Vinice, kde pěstují tuto odrůdu, se jmenuje Quinta dos Foios. Vinařství vlastní vinici od roku 1991. Vysázeli na ní do té doby téměř vyhynulou odrůdu Moscatel Roxo na rozloze 2,2 hektarů. Stejně jako u běžného Moscatelu i zde je kvašení zastaveno přidáním Armagnacu. Ve víně zůstane vysoký zbytkový přírodní cukr a vyšší obsah alkoholu. V kontaktu se slupkami je víno 5 měsíců. Víno zraje dlouhou dobu v použitých dubových sudech.

Moscatel Roxo má zlatou jantarovou barvu. Ve vůni jsou patrné tóny mandarinky, růží, medu, lískových oříšků a květin. V chuti je víno velmi ovocné s tóny karamelu a velmi jemné. Má velmi dlouhou dochuť.

Servírování a skladování

Jako aperitiv servírujte vychlazené na 10°C. Jako dezertní víno podávejte při teplotě 16°C. Skladujte v teplotě kolem 12°C v temnu a v ležaté poloze. Díky oxidativnímu způsobu zrání je víno odolné vůči působení kyslíku. Vydrží tak v lahvi ještě dlouhá léta. Vzhledem k délce zrání může víno obsahovat přirozený sediment.

Ideální je v kombinaci s dezerty s pomerančem a skořicí, mandlemi, lískovími oříšky, creme brulée. Vilém pro vás vyzkoušel i kombinaci s receptem na křehký koláč z jablek a pomeranče (blog Kitchenstory.cz). Kombinace to byla vskutku vynikající.

Příběh vína

Název odrůdy Roxo znamená v portugalštině fialový.Hrozny jsou malé a extrémně skladké. Vína z této odrůdy jsou velmi aromatická. Odrůda je pěstována na malé vinici poblíž města Azeitao na poloostrově Setúbal. Tento poloostrov leží asi hodinu cesty od Lisabonu směrem na jih.

Ocenění

quinta_alorna_4fd63c98b59c2

Doplňkové parametry

Kategorie: Moscatel
Zbytkový cukr: Dezertní
Typ vína: Moscatel
Region: Setúbal
Odrůdy: 100% Moscatel Roxo
Aroma: 5větinové, skořice, rozinky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Vinařství José Mária da Fonsecatradici již od roku 1834. Díky tomu se jedná o vinařství s nejdelší historií v naší nabídce. Od samého počátku je firma ve vlastnictví rodiny Soares Franco. V současnosti se o vinařství stará již sedmá generace. Sídlo vinařství se nachází na poloostrově Setúbal. Tento poloostrov se nachází asi 40 minut od Lisabonu směrem na jih. Na zdejších písčitých půdách se výborně daří odrůdě Moscatel, ze které vyrábí vynikající dolihované dezertní víno. Díky přidanému armagnacu se pohybuje obsah alkoholu okolo 17%. Víno má výrazné rozinkové aroma a uvádí se na trh až po delším zrání v subových sudech. I základní varianta vína Moscatel zraje v sudech po dobu pěti let. 

Vinařství má velmi široké portfolium značek vín. My jsme se rozhodli z vinařství odebírat pouze dolihovaný Moscatel. Toto víno má dlouholetou tradici na poloostrově Setúbal. A my jsme přesvědčeni o tom, že vinařství José Mária da Foseca produkuje již desítky let jeden z nejlepších Moscatelů na poloostrově. Tak neváhejte a přesvědčte se také. 

jmf