Pato Frio Antao Vaz DOC 2020 suché bílé

230 Kč
Skladem (2 ks)
  • Typ: suché bílé víno
  • Region: Alentejo
  • Obsah alkoholu: 13 %

 

  • Odrůdy: 100% Antao Vaz
  • Aroma: vyzrálé tropické ovoce, smetana, žlutý meloun

 

  • Zbytkový cukr: 0,8 g/l
  • Obsah kyselin: 6,7 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

 

  • trademark-logo

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Ribafreixo je jediné vinařství, ze kterého dovážíme vína, které  má ve své nabídce víc bílých vín než červených. A proč tomu tak je? Ribafreixo vlastní v Alenteju vinici Moinho do Branco, která je před přílišným horkem chráněna pohořím. Průsmykem sem proudí chladnější vzduch od oceánu, který celou oblast mírně ochlazuje. Proto se tu daří právě bílým hroznům.

Víno Pato Frio je vyrobeno z nejtypičtější odrůdy pro Alentejo, z odrůdy Antao Vaz. Na vinici převažuje břidlicovitá půda. Hrozny se po sběru umístí na 12 hodin do chladících místností. Poté se na vibračních stole vytřídí méně kvalitní hrozny a ty dobré po odstopkování putují do vakuuového lisu. Zde jsou jemně lisovány a chráněny před oxidací. Fermentace probíhá po dobu třiceti dnů v nerezových nádržích při nízké teplotě okolo 12°C. Víno zraje způsobem nazývaným batonnage. To znamená, že po dobu 2-3 měsíců zraje víno na jemných kalech a čas od času se promíchává. Po nalahvování zraje ještě 2-3 měsíce v lahvi. 

Víno má citrusově žlutou barvu. Naleznete v něm aroma vyzrálého tropického ovoce s jemným nádechem smetany. Ve vůni je to klasické víno z oblasti Alentejo. V chuti je plné, bohaté s výraznou chutí vyzrálého ovoce doplněné o jemné o smetanové tóny. Je vyzrálé, ale i přesto ve víně zůstává příjemná svěžest. Když jsme víno přivezli,  mělo opravdu výraznou kyselinu, která byla někdy až nepříjemná. Oproti tomu je teď víno velmi příjemně pitelné a je v ideální kondici pro konzumaci. Má dlouhý závěr. Víno je vhodné i pro vyznavače veganství

Servírování a skladování

Servírujte vychlazené na 8°C. Skladujte v chladu a temnu v ležaté poloze. 

Doporučujeme podávat k drůbeži, rybám, rybí polévce, mořským plodům a asijským pokrmům. Víno se ideálně hodí také k sushi. A my pro vás máme tip na jednoduchý recept a návod, jak si doma připravit Temari suši (blog Kublanka.cz).

Vinařství

Zajímá vás, jak to vypadá ve vinařství Ribafreixo? Tak mrkněte na video z vinařství:

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Alentejo
Odrůdy: 100% Antao Vaz
Aroma: vyzrálé tropické ovoce, smetana, žlutý meloun

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Projekt vinařství Ribafreixo byl zahájen v roce 2007. Celý projekt byl nápadem dvou mužů. Prvním z nich byl Mário Pinheiro, rodák z Jižní Afriky a druhý byl Nuno Bicó, rodák z Alenteja. Spojili své síly a začali budovat zcela nové vinařství. Koupili vinice v samém srdci vinařské oblasti Alentejo. Jejich vinice se nachází poblíž města Vidigueira. První roky svojí sklizeň zpracovávali v prostorách u svého hlavního vinaře Paula Laureana. Před třemi lety dokončili stavbu svojí vlastní budovy na vinici Moinho do Branco. Zajímavostí je, že mají v nabídce více bílých vín než červených. Většina vinařství v Portugalsku to má přesně naopak. Téměř všichni mají větší zastoupení čevených vín. Zdejší vinici totiž chrání pohoří před přílišným horkem, a proto se tu daří hlavně bílým hroznům. Vinařství je velmi inovativní. Na jaře 2016 kompletně vyměnili etikety všem svým vínům a začala tak nová éra tohoto vinařství. 

ribafreixo