Passionada Loureiro DOC 2017 sladké Vinho Verde

288 Kč
Vyprodáno
 • Typ: sladké Vinho Verde
 • Region: Vinho Verde
 • Obsah alkoholu: 11 %

 

 • Odrůdy: 100% Loureiro
 • Aroma: květinové, ovocné, náznak petrolejových tónů

 

 • Zbytkový cukr: 40 g/l
 • Obsah kyselin: 6,1 g/l
 • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Víno Passionada jsme objednali hlavně ze zvědavosti. Máme tak zatím jen malé množství na ochutnání. A co nás na víně tolik zaujalo? Zaujal nás vysoký zbytkový cukr (40 g/l), starší ročník (2017) a způsob výroby. Vysokého zbytkového cukru se totiž dosáhne přirozenou cestou. Alkoholová fermentace se zastaví zchlazením vína, a díky tomu ve víně zůstane přirozená sladkost. Pro odrůdu Loureiro je typické, že dává vína velmi vyvážená, co se týká poměru kyseliny a cukernatosti. Specialitou údolí Lima, kde se pěstují tyto hrozny, je to, že odrůda Loureiro tu má výraznou přirozenou kyselinu. Po nalahvování víno zraje ještě rok v lahvi, než je uvedené na trh. Vinař udává potenciál zrání v lahvi až 10 let

Řekli jsme si "bílé víno, pět let staré a sladké, to bude zase nějaká Anselmova specialita". Nejsme zrovna milovníky sladkých vín, vyhledáváme převážně vína suchá, ale tohle víno nás příjemně překvapilo. Víno má překvapivě světlou citrusovou barvu na to, že se jedná o starší ročník. Ve vůni jsou naprosto zřetelné sladké tóny, ale už vůně naznačuje, že víno bude zároveň hodně svěží. Ve vůni najdete tóny květin, které jsou typické pro odrůdu Loureiro spolu s příjemnými tóny ovoce (bílé broskve). V závěru je nádech vanilky a začínající jemné petrolejové tóny. V chuti je víno sladké, ale osobně bychom tipovali zbytkový cukr kolem 15-20 g/l. Sladkost totiž úžasně balancuje kyselina. Díky ní je víno sice sladké ale zároveň svěží. Asi nejlepší přirovnání, co jsme našli je, že je to něco mezi vínem Late Harvest a tradičním Vinho Verde. Není to víno na popíjení celý večer pro ty z vás, kteří vyhledáváte suchá vína, ale je to příjemné zpestření. Sklenička jako aperitiv je rozhodně skvělá volba. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno podávejte vychlazení na teplotu 8 °C. Při správném uskladnění uvádí vinař potenciál zrání až 10 let.

Doporučujeme podávat jako aperitiv. 

Úspěchy vinaře Anselma Mendese

 • v roce 1997 byl oceněný titulem "Portugalský vinař roku"
 • časopis Wine Enthusiast zařadil Anselma do výběru 6 nejvýznamnějších osobností portugalského vinařství
 • v Portugalsku se mu přezdívá "Master of Alvarinho"
 • 90 bodů od Roberta Parkera - Loureiro 2018 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Sladké
Typ vína: Bílé víno
Region: Vinho Verde
Odrůdy: 100% Loureiro
Aroma: květinové, bílé broskve, náznak petrolejových tónů

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Vinař Anselmo Mendes je považovaný za jednoho z nejlepších portugalských vinařů vůbec. Anselmo se narodil na severu Portugalska v regionu Vinho Verde. Tento region v minulosti proslavila tzv. zelená vína ("Vinho Verde"). Produkují se tu převážně lehká mírně perlivá vína s obsahem alkoholu kolem 9%. Tato vína jsou příjemně osvěžující, dá se říct, že jsou to taková letní vína. Anselmo však svojí produkcí vín částečně změnil trend výroby vína v regionu. Více se zaměřil na lepší dozrávání hroznů tím, že začal navádět vinnou révu na podpěry. Tím dosáhl lepšího dozrávání a mohl tak z místních odrůd vyrobit plná a přesto svěží bílá vína s vyšším obsahem alkoholu kolem 12%. V Portugalsku se Anselmo také přezdívá "Mistr odrůdy Alvarinho". Tato odrůda ho vždy fascinovala a i díky tomu z ní vyrábí jedny z nejepších vín. V jeho nabídce nalezneme i dvě červená vína z typické odrůdy Vinhao. Červená vína z regionu Vinho Verde se téměř neexportují. Vývoz těchto vín je téměř rarita. Většina se jich totiž prodá na domácím trhu.

Anselmo získal ocenění "Portugalský vinař roku 1998". Podle Roberta Parkera je to jeden z nejlepších portugalských vinařů. My jeho nabídku bílých vín na jaře 2016 rozšíříme o dvě červená vína Vinho Verde.

Foto©Hugo_Pinheiro02