Karton Ventozela 2021 polosuché Vinho Verde

Ulov v akci
1 170 Kč –23 %
karton zelených vín Ventozela
1 170 Kč –23 % 900 Kč
Vyprodáno
  • Typ: 3+3 lahve polosuchého Vinho Verde DOC
  • Region: Vinho Verde
  • Obsah alkoholu: 12 %

 

  • Odrůdy: 3x 100% Arinto, 3x cuvée (Loureiro, Arinto, Trajadura)

 

  • Objem lahví: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Odrůda Arinto je typická pro sever Portugalska a oblast Tejo. Nejčastěji na ní narazíte v okolí Lisabonu, kde jí vinaři nazývají "královnou bílých vín". Ve vinařství Casal de Ventozela z ní vyrábí klasické mírně perlivé Vinho Verde. 

Víno má krásnou citrusovou barvu. Má velmi intenzivní aroma a svěžest. Ve vůni najdete tóny citronové kůry a grapefruitu. Zajímavé jsou i jemné tóny medové plástve. Při delším skladování se objeví tóny vyzrálých broskví a zvýrazní se medové a oříškové tóny. Víno má perfektní mineralitu a plnou chuť. V horkých letních dnech je osvěžující mírné perlení. Pokud máte rádi Ryzlink, Pinot Blanc nebo Chenin Blanc, tak vás Arinto zcela určitě nezklame. 

Cuvée Ventozela je vyrobeno ze tří typických odrůd pěstovaných na severu Portugalska. Odrůda Loureiro je typická svojí květinovou vůní. Arinto vyniká výraznou kyselinou, kterou si udrží i v horkých oblastech. Proto ho často najdete jako součást cuvée v horkém Alenteju. Svůj domov má ale Arinto na severu Portugalska. Z odrůdy Trajadura se vyrábí vína s vyšším obsahem alkoholu. Pro Trajaduru je typické aroma broskví, meruněk, vyzrálé hrušky a aroma pomerančového květu. 

Kombinací tří typických odrůd pro sever Portugalska vzniklo víno, které má světlou citrusovou barvu. Vůně je velmi výrazná a ovocná. Nejrozpoznatelnější jsou tóny broskví, angreštu a květin. Po prvním přivonění víno trochu připomíná Sauvignon. Má jemnou perlení typické pro Vinho Verde. I v chuti je velmi ovocné a neskutečně šťavnaté. Ze všech tří bílých vín, které máme z vinařství Casal de Ventozela v nabídce, má cuvée nejvyšší zbytkový cukr. Řadí se ale pořád mezi polosuchá vína. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze a v chladu. Víno podávejte vychlazení na teplotu 8-10°C. U vín ze severu je důležité víno dobře vychladit, abyste si ho co nejlépe vychutnali. Výraznější kyselina umožňuje víno skladovat delší dobu. 

Doporučujeme podávat k mořským plodům, kuřecímu a krůtímu masu, rybám (pstruh, losos) a lehkým letním salátům. Perfektní je i kombinace s tradiční portugalskou treskou. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Polosuché
Typ vína: Bílé víno
Region: Vinho Verde
Bublinky: jemně perlivé
Odrůdy: Arinto, Loureiro, Trajadura
Aroma:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Rodinné vinařství Casal de Ventozela bylo založeno v roce 1983. Vinice jsou situovány na severu Portugalska v regionu Vinho Verde. Konkrétně v subregionu Vale do Ave ve městečku Mogege. Vinařství proslulo hlavně výrobou jednoodrůdových vín z místní odrůd. Vinice se rozprostírají v nadmořské výšce od 100 m.n.m. do 200 m.n.m.. Celkově obhospodařují kolem 27 hektarů vinic. 

Zdejší klima je výrazně ovlivněno Atlantikem. Od oceánu proudí na vinice chladnější vzduch. Díky tomu jsou vína příjemně svěží a dobře pitelná. O výrobu vín se stará relativně mladý tým, který se nebojí kombinovat experimenty s tradičními postupy. Hlavními vinaři jsou Pedro Campos a Fernando Moura. 

Poznávacím znakem vín z tohoto vinařství je svěžest, výrazné aroma a vyváženost. Svěžest a moderní vzhled lahví vás jistě zaujmou. Na lahvích jsou vyobrazené typické znaky používané na tradičních portugalských kachličkách zvaných Azulejos. 

 
ventozela