Dory reserva 2017 suché bílé

450 Kč
Vyprodáno
  • Typ: suché bílé víno
  • Region: Lisabon
  • Obsah alkoholu: 13,5 %

 

  • Odrůdy: Viosinho, Alvarinho, Chardonnay
  • Aroma: grapefruit, citron, jablko, pomerančová kůra

 

  • Zbytkový cukr: 1,5 g/l
  • Obsah kyselin: 4,73 g/l
  • Objem lahve: 750 ml

Detailní informace

Detailní popis produktu

Charakteristika vína

Hrozny na výrobu tohoto vína se sbírají ručně na vinici poblíž Lisabonu. Nachází se v těsné blízkosti Atlantiku, což umožňuje výrobu velmi svěžích vín. Studený vzduch proudící od Atlantiku ochlazuje vinice a díky tomu se tu perfektně daří bílým hroznů. Po přemístění do vinařství se hrozny odstopkují poté se velmi jemně lisují a následuje proces fermentace. Ta probíhá ve francouzských barikových sudech o objemu 400l.  Výsledné víno zraje 9 měsíců na kalech. Tomuhle stylu školení vína se říká batonáž. 

Vinař toto víno přirovnává k burgundským vínům. Je příjemně minerální a jsou v něm perfektně zakomponované tóny citrusů, vyzrálého jablka, grapefruitu a pomerančové kůry. Má jemný nádech dubového sudu a příjemnou kořenitost. Rozpoznat můžete například skořici nebo muškátový oříšek. V chuti najdete bílé broskve, ananas, meloun a včelí vosk. Je středně plné a má delší dochuť. 

Servírování a skladování

Skladujte v ležaté poloze, v chladu a temnu. Podávejte vychlazené na teplotu 12°C. Nechte víno chvíli ve skleničce rozvonět. 

Doporučujeme podávat k pečeným tučným rybám, sýrům, v Portugalsku se výborně hodí k jejich tradiční tresce pečené v troubě.

Příběh vinařství

Vinařství Adega Mae bylo založeno v roce 2010. O produkci vín se stará mladý nadějný vinař Diogo Lopes. jako konzultant zde působí známý portugalský vinař Anselmo Mendes. Ve vínech snadno rozpoznáte jeho rukopis. Porovnat můžete s jeho víny z regionu Vinho Verde.

Název vína Dory byl inspirován rybářskými veslicemi, kterým se v Portugalsku říká Dory. Tuto veslici si můžete prohlédnout na etiketě vína. Veslice jsou součástí portugalské historie a symbolizují pevné pouto mezi Portugalci a oceánem. Název vína vybrali ve vinařství proto, aby vzdali hold lidem, kteří v minulosti i dnes vykonávají nelehké rybářské řemeslo. 

Ocenění

  • 90 bodů Wine Enthusiast

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílá vína
Zbytkový cukr: Suché
Typ vína: Bílé víno
Region: Lisabon
Odrůdy: Viosinho, Alvarinho, Chardonnay
Aroma: citron, grapefriut, pomerančová kůra, koření

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Adega Mae je velmi moderní vinařství, jehož první sklizeň hroznů proběhla v roce 2010. My jsme toto vinařství do naší nabídky zařadili na jaře 2016. Zaujala nás předvším základní řada vín s velmi dobrým poměrem ceny a kvality a také velmi široká nabídka jednoodrůdových vín, která nejsou pro Portugalsko tolik typická. Na vinařství Adega Mae byste narazili po necelé hodině jízdy autem z Lisabonu směrem na sever, poblíž města Torres Verdas. Zdejší vinice jsou pod výrazným vlivem Atlantského oceánu. Mísí se tu vliv Atlantiku, kontinentálního a středomořského klimatu. Specifické podmínky dávají prostor pro vznik velmi zajímavých vín. Na produkci ve vinařství dohlíží známý vinař Anselmo Mendes. Spolu s Anselmem tvoří tým mladý nadějný vinař Diogo Lopes.

Pokud vás vinařství zaujalo, můžete se o něm dozvědět víc v článku na našem blogu.

adega-mae